Öne Çıkanlar İŞKUR Yurtdışı İlanları Banka Memur Personel Alımı Bayilik veren firmalar Anketörlük İşi İle Para Kazanmak

Almanya’da Asgari Ücret 2019

Almanya’ya giden bir çalışan ne kadar maaş almayı beklemeli? Almanya’da asgari ücret ne kadardır? Almanya’daki maaş uygulamaları nasıldır? İşte bunların hepsini ve daha fazlasını içeriğimizde okuyabilirsiniz.

Almanya’da Asgari Ücret 2019

Avrupa ülkelerinin çoğunda asgari ücret uygulaması uzun süredir mevcuttu fakat Almanya’da ise federal hükümet tarafından oluşturulan asgari ücret uygulaması 2014 yılında yürürlüğe girdi. Almanya devletinin asgari ücreti belirlemesinden önce asgari ücret işçi sendikaları ve ticaret odaları tarafından belirlenmekteydi.

Haziran 2016’da Almanya’da asgari ücretin Ocak 2017 itibari ile yüzde 4 artacağı duyuruldu. Bu zam, ulusal istatistik ofisinden alınan veriler baz alınarak Alman Devleti tarafından belirlenmiştir. Bu artış, Ocak 2015’ten beri asgari ücretteki ilk artıştır ve asgari ücretin her 2 yılda bir artırılmasına karar verilmiştir.

Almanya’da 4 milyona yakın insan asgari ücretle çalışmaktadır. Serbest çalışanlar, çıraklar ve stajyerler asgari ücret kanunun dışında yer almaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret

2018 yılında Almanya’da uygulanan asgari ücret aylık 1498 veya saatlik 8.84 eurodur. Almanya’da asgari ücret, 2017 yılında da aynı kalmıştır. 2019 Ocak ayı itibari ile asgari ücrette artış beklenmektedir.

Almanya’da asgari ücret uygulaması başlarken uygulanan asgari ücret aylık 1471 veya saatlik 8,50 euroydu. Belirttiğimiz rakamlar, brüt asgari ücret olup bu rakamlar üzerinden vergi kesintisi yapılmaktadır.

Asgari ücret, neredeyse tüm işçilere uygulanmaktadır. Yabancı işçiler, kısmı zamanlı çalışanlar, stajyerler(bazı koşullar altında) ve deneme sürecinde bulunanlar asgari ücretle çalışabilmektedir.

Sözleşmeli çalışanlar ve geçici işçiler için farklı bir asgari ücret tarifesi mevcuttur. Nisan 2018’da bu işçiler için asgari ücret Almanya’nın batısında 9,47 euro ve doğusunda ise 9,27 eurodur.

Asgari Ücret İstisnaları

Almanya’daki asgari ücret uygulaması birçok işçi ve çalışan için geçerliyken freelance çalışanlar ve kendi işine sahip olan kişiler kapsam dışıdır. Asgari ücret uygulaması; çıraklar, 3 aydan kısa stajlar ve gönüllü çalışmalarda uygulanmaz. Ayrıca Almanya’da uzun süredir işsiz olan kişilere ilk işe başladıklarında 6 ay boyunca asgari ücretin altında maaş ödenebilir.

Almanya’da Asgari Ücretin Altında Ücret Alırsam Ne Olur?

Almanya’da asgari ücretin altında maaş veren işverenler için çok sert cezalar bulunmaktadır. Asgari ücret uygulaması ilk çıktığında Kayıt Dışı Çalışma için Vergi İcra Birimi, kurallara uyumayan firmaları yakın takibe almaktaydı. Ticaret odaları ve işçi sendikaları da asgari ücretin uygulanması konusunu yakından takip etmektedir. Asgari ücretin altında maaş veren yerlerine 500 bin euroya kadar para cezası uygulanabiliyor.

Almanya’da Ortalama Maaş

Almanya’da çalışma koşulları ve maddi olanaklar, birçok Avrupa ülkesine göre çok daha iyidir. OECD tarafından yapılan bir araştırmaya göre 15 ile 64 yaş arasındaki nüfusun yüzde 75’i bir iş sahibidir. Üstelik bu kişilerin sadece yüzde 5’i uzun çalışma saatlerine sahiptir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.