Öne Çıkanlar İŞKUR Yurtdışı İlanları Banka Memur Personel Alımı Bayilik veren firmalar Anketörlük İşi İle Para Kazanmak

Avukata Giden Kredi Borcunu Yeniden Taksitlendirme

Bankacılık ürünlerinden olan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesapları ödenememesi halinde bankalar müşterilerine ödeme kolaylıkları sunmaktadır. Bankalar borçlu kişilerle görüşme yaparak, yeniden yapılandırma yoluna gidebileceklerdir.

Avukata Giden Kredi Borcunu Yeniden Taksitlendirme

Bankacılık ürünlerinden olan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesapları ödenememesi halinde bankalar müşterilerine ödeme kolaylıkları sunmaktadır. Bankalar borçlu kişilerle görüşme yaparak, yeniden yapılandırma yoluna gidebileceklerdir. Bu şekilde yapılan yapılandırma sonrasında da ödenememesi durumunda borç takip sürecine girecektir.

Bankalar tarafından müşterilerine sunulan kredinin, kredi kartlarının ve kredili mevduat hesaplarının borçlarının ödenmemesi halinde borç tahsili için avukatlara verilmektedir. Bankalar kredi sözleşmelerinden kaynaklanan alacaklarını tahsil edebilmek için icra yoluna başvurabilmektedir. Bu durumda tahsil süresi uzun ve birçok işlem bulunmaktadır. Avukatlara verilmesindeki temel amaç borcun bir an önce tahsil edebilmektedir. Ayrıca bankalar takibe düşen borçlar nedeniyle kredi verebilme değeri düşeceğinden icra yoluna gitme tercih etmek istememektedir. Borcun ödenmemesi durumunda borç icra yolu ile tahsil edilebilecek borçlu bankalar tarafından tutulan kara listeye girecektir.

Borcun Ödenmemesi Halinde Yaşanacak Süreç

Bu yöntemle avukata devredilmesi ile hala icra borcunu taksitlendirme gibi uzlaşma süreci olabilecektir. Bu süreç esnasında da ödeme gerçekleşmez ise borç icra yolu ile tahsil edilmesi için icra müdürlüğüne gidecektir. İcra Müdürlüğü ödeme emri gönderecek ve yasal süre sonunda icra faaliyeti başlayacaktır. İcrada öncelik en çabuk tahsil edilebilecek şekilde olacaktır. Nakit para, menkul kıymet veya maaş öncelikli olacak, borcu ödemeye yetecek kadar mal satılarak bankanın alacağını tahsil edilecektir.

Mevcut kanunlara göre icra kararından sonrada birisi peşin ödenmek üzere icraya esas borcun bir ay ara ile 3 takside toplamda üç ayı geçmeyecek şekilde dört takside bölünebilme imkânı bulunmaktadır. Fakat bu durum kişiler adına saygınlık kaybına neden olabilecek, hatta biri peşin kalanı 3 taksit olacağı için ödeme güçlüğü doğabilecektir. Bu durumda icra masrafları da ödenmek zorunda kalınacaktır. Bu da borçlu için yüksek maliyete sebep olacaktır. İcra yoluyla satılacak eşyalar normal değerinin yarısından biraz fazla değerde satılması durumu vardır. Bu nedenle gerekenden daha fazla eşyanın satılmasına sebep olunabilecektir.

Bu yöntemlere maruz kalınmaması için borcun devredildiği avukata borcun ödenmesinde iyi niyet gösterilerek borcun icra ile tahsili engellenebilmektedir. Ayrıca iyi niyetli hareket sonucu avukatta borcu taksitlendirebilme olanağı sunacaktır. Aksi takdirde avukat içinde takip etmesi gereken bir süreç olacaktır.

Borcun Taksitlendirilmesi

Avukat ile konuşularak ödeme beyanında bulunulmalı ve ödeme yapılabilme imkânı anlatılmalıdır. Bu sayede icra borcunu yapılandırma sağlanabilecektir. Bir müddet sonra ele geçecek bir para olabilecek ise toplu ödeme yapılabileceği gibi alternatiflerin tamamı avukat ile birlikte değerlendirilmelidir. İcra yoluyla tahsil borçluya çok daha fazla zarar vereceğinden orta yol bulunmaya çalışılmalıdır. Üzerinde anlaşılan plan dahilinde borç taksitler halinde ödenebilecektir.

Avukatla kararlaştırılan ödeme planı dâhilinde ödemeler yapılmalı, ödemelerin yapılamayacağı durum gelişmesi halinde konu hakkında avukata bilgi verilmelidir. Bu durum borcun ödenmesinde iyi niyet gösterilmesi açısından avukat tarafından değerlendirilecek bir durumdur.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.