Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yaşlı bakım parası Yurtdışında Çalışmak Banka Memuru Alımları 2019

Bölgesel Ve Sektörel Yenileşim Nedir

Bölgesel ve sektörel yenileşimin ne olduğunu kavrayabilmenin en önemli yolu tanımların iyi anlaşılması ve içinin doldurulmasıdır. “Yenileşim” ifadesinin ne anlama geldiği, tanımının altında bize neleri işaret ettiğini anlamakta fayda vardır.

Bölgesel Ve Sektörel Yenileşim Nedir

Bölgesel ve sektörel yenileşimin ne olduğunu kavrayabilmenin en önemli yolu tanımların iyi anlaşılması ve içinin doldurulmasıdır. “Yenileşim” ifadesinin ne anlama geldiği, tanımının altında bize neleri işaret ettiğini anlamakta fayda vardır.

Yenileşim Nedir?

Birçoğumuz kelimeyi duyduğumuz an, az çok ne demek istediğini kendimizce anlatmaya çalışabiliriz. Belki de birçoğumuz bu kavram yerine inovasyon kavramını duyduğumuzda zihnimizde bir şeyler çağrışır. İnovasyon kelimesine karşılık olarak kullanılan yenileşim kavramı TDK tarafından da tanımlanan bir ifadedir.

TDK’nın tanımına göre yenileşim; bir nevi şartlara ayak uydurmayı ifade etmektedir. Toplumsal açıdan olduğu gibi kültürel ve yönetim yönünden de değişen, içinde bulunulan durumlara göre uyum sağlayabilen yenilikler şeklinde bir tanımı içermektedir.

Bölgesel ve Sektörel Yenileşim Nedir?

Yenileşim, özellikle ekonomik anlamda vazgeçilmez bir unsur olarak günümüzde varlığını şiddetli şekilde hissettirmektedir. Toplumsal, kültürel veya yönetim açısından yenileşim sayılan değerlerin sadece yeni sayılabilecek çıkışlar getirmesinden söz edilmemektedir. Yenileşimin gerçek manada ortaya çıkmasının en önemli unsuru yeni bir değerin ortaya çıkmasıdır. Yani tüm taraflar açısından fayda sağlaması gerekmektedir.

Yenileşim uzun süredir var olmakla beraber son yıllarda kaçınılmaz bir anahtar halini almıştır. Özellikle ekonomik açıdan, işletmelerin rekabeti, piyasadan silinmesini engellemek ve dar boğaza girmemek, pazar payını büyütmek adına önem arz etmektedir. Öte yandan toplumsal olarak gelişme ve büyümeyi sağlamak, refahı ülke olarak istenilen düzeye çekebilmek, yaşam şartlarını iyileştirmek ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmeye destek olacak olan yenileşim taraf olan herkese değer katmayı hedeflemektedir.

Ancak yenileşim kavramı sadece içeriği algılamakla uygulanabilecek bir kavramdan ziyade, uygulanacak alanlarda bu konuda alt yapının sağlanması en önemli şartlardan bir tanesidir. Bölgesel ve sektörel düzeyde yerleşen yenileşim anlayışı ise yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılabileceği gibi değişimlerin, yeniliklerin sistemsel olarak uygulamaya geçmesi ile karşılaşılabilecek sorunların bertaraf edilmesinde ve gelişmelerin kat edilmesinde can damarı sayılmaktadır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.