Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yaşlı bakım parası Banka Memuru Alımları 2019 Yemen İş İmkanları

Geleceğin endüstri vizyonu nedir?

Endüstri 4.0, kavramı ile beraber sanayileşmeye geç başlayan birçok ülke, bunu fırsata dönüştürmek için yatırımlar yapıyor. Peki geleceğin endüstri vizyonu nasıl şekillenecek?

Geleceğin endüstri vizyonu nedir?

Dünyadaki üreticiler, daha fazla verim sağlayabilmeyi düşündüklerinden beri, farklı stratejiler ile devrim yaratmak için çalışmışlardır. 19. Yüzyıl itibari le buhar ve su gücünden faydalanılabileceğini ve bu güçlerin ne kadar değerli olduğunu gözlemleyen araştırmacıların, bu güçleri üretim sahalarına dahil etmesi ile yüzyılın devrimi yaratılmıştı. 20.yüzyılda HENRY FORD, üretim fabrikasında, her noktasını değerli kılan üretim bandının kullanılması ile; mekanik ve elektrik enerjilerinden beslenen teknolojiler kızla gelişerek dijital dünyaya yerlerini bıraktı. Gelecek zamanlarda ise 21. Yüzyılın endüstri 4.0 ile yeni bir teknolojiye ayak basacağını ve değişimin ilerleyen yüzyıllarda anılacağı söylenebilir. 

ENDÜSTRİYEL 4.0 NEDİR?

Endüstriyel 4.0 ile beraber sanayi sektörü ekonomisine yüksek oranda ekonomik katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bütün bu öngörülerin sektöre de gerçekleştirilmesi ise tüm bu değişimlerin dijital ortamda tasarlanması, modellenmesi ve en ideal sonuçların hazırlanmasına dayanıyor. 

Bu sistemde siber fiziksel sistemler, optimizasyon algoritmaları, endüstri mühendislerinin çalışma disiplininin planlanması önem arz etmektedir. Bu süre zarfında üretimi fabrika sınırları içerisinde düşünmek yerine, tedarik zincirindeki en son kullanıcı deneyimine uzanan yolda veri tabanlı ürün ve hizmetler yolu ile yeni gelir planları ve iş modellerinin yaratılması mümkün olmaktadır. 


Zaman içerisinde soyut tanımlar gibi görünen bazı kavramların, birçok farklı sektör bünyesinde hayal görünen projelerin hayata geçirilmesi ile somut hale geldiği ve anlam kazandığı görülmüştür. Somut hale getirilen bu hayallerden bahsetmek fayda sağlayacaktır. 


ENERJİ ÜRETİMİNDE ENDÜSTRİ 4.0

Kanada’da ileri gelen hidroelektrik enerji üreticisi ve iletim altyapısına sahip işleticisi, akıllı sayaç dönüşümüne 2011 yılında başlangıç yapmış ve 2 milyon sayaç satış ile montajını ağ üzerinden gerçekleştirmişlerdir. Veri analitiği şirketi olan ve beraber yürütülmüş bu proje kapsamında, günlük kapasitesi olan 678 milyon parça verinin, 6 aylık trend analizlerine ve depolamalarının takibine imkan veren veri altyapısının sayesinde bugün arıza noktaları, üretim miktarları ve hat yoğunluğu uzaktan takip edilebilmekte ve geçmiş verilerden yararlanılarak bakım ihtiyaçları tahmin edilebilmektedir. 


ENDÜSTRİ 4.0 HANGİ HER ALANDA

Endüstri 4.0 Vazgeçilmesi mümkün olamayan geleneksel üretim yöntemlerini, bilişim teknolojilerinin sağladığı pratikler ile geliştirmek amacı ile yapılan girişimlerin tümünü kapsamaktadır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.