Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Ek İş İlanları Çok Para Kazanma Yurtdışında İş Kurmak

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır, Kentsel Dönüşüm Nedir?

Türkiye’nin dört bir yanında kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Peki kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır? İşte kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır, Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, bir alanın ekonomik, toplumsal ve mekansal özelliklerini analiz etmekte ve kentsel sorunları ve gereklilikleri göz önünde bulundurarak, olası depremlere karşı, doğal afetlere karşı dayanıklı olmayan binaların yerine sağlam, güvenli ve modern binalar inşa etmektir.

Kentlerin yaşanabilir standartlarda inşa edilmesi planlanan kentsel dönüşüm projeleri ile modern teknolojilerle geliştirilen yapı ürünlerinin kullanıldığı, çevreye duyarlı, modern, güvenli ve enerji verimliliği temelli binalar inşa edilmektedir.

Türkiye'de 19 milyon ev bulunmaktadır. Bu evlerin 2000 yılından sonra inşa edilen 5 milyon konut haricinde 14 milyon konutun deprem riski bulunmaktadır. Bu binaların% 40'ının (6-7 milyon ev) yeniden inşa edilmesi veya güçlendirilmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşümün Adımları Nelerdir?

Mevcut yapının statik - mimari projeleri, Belediye Geliştirme Müdürlüğü veya Tapu Müdürlüğü ile birlikte başvuru yapılarak elde edilmektedir. Bina Deprem Risk Raporu almak gerektiğinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan kurumlara başvuru belgeleri ile birlikte başvurulur. Bir Deprem Risk Raporu hazırlamak için, Bakanlık lisanslı kurumlar binanızda muayene yapar. Ruhsatlı kurum tarafından yedi gün içinde hazırlanan Deprem Risk Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Dönüşüm Müdürlüğüne teslim edilir. Kentsel dönüşüm hakkında gerekli kurumlar ve bu kurumların forumları altında kentsel dönüşüm nedir başlığı altında gerekli bilgilere erişim sağlanabilir. İşin finansal alanı konusunda yardım almak ve bilgilenmek için kentsel dönüşüm kredisi hakkında bilgi almak talebinde bulunulduğunda kurum ve kuruluşlardan istenilen bilgi ücretsiz bir şekilde elde edilebilir.

Bakanlık Deprem Risk Raporunu gözden geçirir ve tamamlandığında 10 gün içinde onaylar. Eğer raporunuz sonucunda riskli olarak sınıflanırsa, Bakanlığın Tapu Müdürlüğü, Riskli Binanın yazılı olarak tapu kayıtlarına bir açıklama getirmektedir. Bakanlık Resmi Yazısı, Tapu Dairesi Başkanlığı tarafından tüm daire sahiplerine gönderilir (Resmi yazının tebliğ edilmesi üzerine, ilgili Bakanlığın İl Müdürlüğünden 15 gün içinde itirazda bulunma hakkı vardır). Eğer bina riskli ise, Yapı Ortak Kararı Protokolü, resmi yazının tebliğinden sonraki 60 gün içinde en az 2/3 (tapu payı) çoğunluk ile hazırlanır ve imzalanır.

Bina Ortak Çözüm Protokolü, bilgi amaçlı bir dilekçe ile birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İller İmar Müdürlüğüne İl Müdürlükleri Müdahale Direktörlüğü'ne gönderilir. (Bina sahiplerinin 2/3 çoğunluğu ile Bina Ortak Çözüm Protokolünü imzalamaması durumunda bina Bakanlık tarafından 2 ay içerisinde yıkılır).

Kentsel Dönüşüm Kredi Bilgilendirilmesi

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için, bina öncelikle kentsel dönüşüm kapsamında yer almalıdır. Yüklenicinin seçimi yapıldığında, başvuru sahibi bir kentsel banka kredisi için başvuruda bulunmalıdır. Bir daire için en çok 100 bin lira, başvuru sahibinin dört ya da beşten fazla dairesi bulunuyorsa, bir kentsel dönüşüm kredisi için 500 bin liraya kadar ücret tahsil edebilir. Bankadan tahsil edilen para müteahhidin hesabına geçmektedir fakat hesap blokeli olduğundan müteahhit paranın tümünü kullanamamaktadır.

İnşaatın aşamalarına göre, yüklenici imalatın gerçekleştirilmesini ve kontrol edilmesini talep eder. Banka, inşaat denetçisini kontrol eden ve şantiyede teftiş yapan bina denetim otoritesinden gerekli belgeleri alır. Bu sürece kadar yapılan işlerin tutarı banka tarafından müteahhide tahsil edilir. Bu önlem sayesinde yapılan inşaat sırasında müteahhidin ayrılması durumunda blokeli hesapta korunan para işin başka bir müteahhit ile devam edilebilmesi için anlaşmalı olarak aktarılır. Böylece vatandaşın hakları korunmuş olur.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.