Enerji Kimlik Belgesi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak “Binaların Enerji Performansı Yönetmeliği” gereğince binaların enerji ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması, enerji israfının engellenmesi ve çevrenin korunması gibi nedenlerden ötürü binanın teknik bir şekilde incelenerek hazırlanan bir rapordur. Bu rapor EKB uzmanları tarafından çeşitli kriterler baz alınarak binanın yapısına uygun hesaplamalar yapılarak ilgili kurumların onaylaması sonrasında oluşturulan bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi yönetmeliği gereğince 1 Ocak 2011’den sonra yapılmış tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi olması gerekmektedir. Aksi halde Enerji Kimlik Belgesi almama cezası olarak ilgili kanunda belirtilen birçok yaptırımla karşılaşmak söz konusudur.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nereden Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yetki yerilmiş kurum ve kuruluşlara başvurularak alınabilmektedir. Enerji Verimlilik Danışmanlığı adı altında bu hizmeti sunan kuruluşlar, binalarınız için gerekli teknik incelemeleri yaparak Enerji Kimlik Belgesi çıkartmaktadır. Ancak burada dikkat edilesi gereken husus, EKB hizmeti alacağınız firmanın enerji kimlik belgesi eğitimi almış ve bu alanda profesyonel olan bir ekibe sahip olmasıdır. Bu nedenle Enerji Kimlik Belgesi çıkartacağınız şirketlerin güvenilir olması ve profesyonel bir kadroyla hizmet sunması çok önemlidir.

EKB için başvuru yapacağınız firmalarda şu özelliklerin bulanması gerekir.

Özellikle bünyesinde bir EKB uzmanı mühendis veya mimar bulunuyor olması.

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından verilen EVD yetki belgesinin alınmış olması.

BES Enerji Danışmanlık bünyesindeki EKB uzmanlarının SMM belgesine sahip olması gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Hazırlanır?

Enerji Verimliliği Danışmanlık hizmeti veren şirketler tarafından düzenlenen EKB için, binanızın detaylı bir teknik incelemeden geçmesi gerekir. Bunun için öncelikle; binanızın yapım yılı, yalıtım durumu, ısıtma soğutma sistemleri, çatı durumu, pencere ve döşemeler, binanın dış mantolaması, binanın aydınlatılmasında kullanılan ekipmanın durumu gibi birçok teknik bilgiler bir araya getirilir. Daha sonra tüm elde edilen teknik bilgiler EKB uzmanı tarafından incelenerek gerekli hesaplamalar yapılır. Son aşama olarak Enerji Kimlik belgesi için gerekli evraklar ve EKB uzmanı tarafından hazırlanan raporlar ilgili belediyeye götürülerek onaylatılır.

Enerji Kimlik Belgesi 10 yıl boyunca geçerlidir. Bu sürenin bitiminde aynı şekilde tüm incelemelerin yapılması ve yeni bir EKB’nin çıkartılması gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.