Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı İŞKUR Kaydı

Anlaşmalı Boşanma Protokol Örneği

Anlaşmalı Boşanma Protokol Örneği

Anlaşmalı boşanma, Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesinde yer alan evliliği sürdürememe durumunda verilen ayrılma kararıdır. Anlaşmalı boşanmayı usullerine göre yapmak için ilk önce bir avukatla görüşmelisiniz. Boşanmanın kabul edilmesi içinse kanundaki maddelere uyulması gerekir. Eğer taraflardan biri anlaşmalı boşanma protokolü maddelerini yerine getirmezse dava çekişmeli dava olarak kabul edilir. Anlaşmalı boşanma davalarına bakan yetkili kurum Aile Mahkemesidir. Fakat bunun olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi’nde de işlemler gerçekleştirilebilir.

Anlaşmalı Boşanmanın Kuralları

Medeni Kanun’da yer alan maddelere göre;

- Anlaşmalı boşanmayı gerçekleştirebilmek için ilk önce 1 yıl evli kalınması gerekir. Daha kısa evliliklerde dava açılamıyor.

- Boşanacak çiftler anlaştıklarına dair hükümleri protokolde belirtmelidirler. Ayrıca boşanacak kişiler davaya katılmaları gerekir. Çünkü sözlü onayında hâkim tarafından önemi vardır.

- Çocuğun olduğu durumlarda protokolde gerekenler yer alsa da hâkim protokolde istediği maddeyi değiştirme hakkı vardır.

- Hâkimlerin anlaşmalı boşanmayı gerçekleştireceklerine ikna olması gerekmesi ve nafaka tazminat gibi konularda anlaşıldıktan sonra boşanma işlemleri gerçekleşebilir.

Anlaşmalı Protokol Dilekçesi Yazımı

Bu dilekçe boşanmanın temelini oluşturduğu için dikkatlice yazılması gerekmektedir. Kanuna uygun bir şekilde yazılmayan dilekçeler eksik olacaktır. Ayrıca internet üzerinden yapılan boşanma örnekleri genel olarak kişilere fayda sağlamaz. Bunun için alanında uzman bir avukat tutulması gerekir. Çünkü gelişigüzel hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolü herkese uygun olmayabilir. Herkesin durumunu bilerek ona göre yazılması gerekir.

Anlaşmalı boşanmalar genelde kısa sürede bitebilmektedir. 1-2 ayda açılan duruşmalar yoğunluğa göre 1-2 haftada bitebiliyor. Mahkemenin verdiği karar sonrasında kesinleşen boşanma bilgisi nüfus müdürlüğüne gönderilerek tarafların nüfuslarına işletilir. Unutulmamalıdır ki mahkemede boşanma kararı verildikten sonra hukuken işlemler girilmedikten sonra hala boşanmış sayılmazsınız. Anlaşmalı boşanma protokol örneği için tıklayınız.

Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davalarında insanların merak ettiği bir diğer konu ise boşanma davası ücreti olmaktadır. Bu ücretler anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanmalarda değişmektedir. Çekişmeli davalarda işlerin uzaması nedeniyle hukuki işler artacağından masraf fazla olacaktır. Ayrıca bireysel ya da avukat üzerinden yapılan davalarında ücretleri farklı olacaktır. Bireysel davalarda dava harçları, yargılama giderleri gibi masraflar olurken avukat tutulduğunda bir de avukat masrafı çıkacaktır. Boşanma davası başvuru ücreti 35TL’dir. Alınacak ücret her yıl resmi gazetede güncellenir.

Anlaşmalı boşanmalarda yargılama giderleri genellikle 100-200 TL civarında oluyor. Avukatlara yapılacak sözlü danışmalar ise 600TLden başlayarak 1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Çekişmeli davalarda boşanma davası ücreti 6500TL’Den 10 Bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Çünkü tanıkların dinlenmesi, çocukların velayet durumu, avukat ücretleri, tarafların birbirine sundukları deliller davanın uzamasına neden olur. Dava uzayınca da daha fazla evrak ve hukuki işler masrafları arttıracaktır. Boşanma davası ücreti konusunda danışılacak avukatlar serbest piyasa ile çalıştıkları için fiyatlar aralıkları çok fazla olabiliyor. Bunun için iyice araştırıldıktan sonra uygun bir avukat belirlenmelidir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.