Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Güvenlik görevlisi alımı Memur Alımı Kabin Memuru İş İlanları

Eğitim Nasıl Hazırlanır?

Topluma kazandırılacak yeni bireylerin çocuk yaştan itibaren bir takım sosyal ve bilimsel eğitimlere tabii tutulması, içinde yaşadıkları toplumun bu alanlarda gelişmesini sağlar.

Eğitim Nasıl Hazırlanır?

Kelime anlamı olarak eğitim, belli bir konuda bilgi edindirme, beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirmedir. Özellikle topluma kazandırılacak yeni bireylerin çocuk yaştan itibaren bir takım sosyal ve bilimsel eğitimlere tabii tutulması, içinde yaşadıkları toplumun bu alanlarda gelişmesini sağlar. Yine toplumun içinde bulunan bireylerin, en son gelişmeler ve eksik oldukları konular hakkında eğitime tabi tutulmamaları da toplumun gelişmesine kaçınılmaz olarak katkıda bulunur.

Eğitime Giriş

Devlete bağlı olan veya devlet kontrolü altında olarak, konu sınırı olmaksızın kurumlarca veya kurumlara bağlı kişilerce verilebilen eğitimin, etkili bir şekilde uygulanması gerekir ve bunun için bazı planlamalar yapılmalıdır. Öncelikle eğitim verilecek dallar(sosyal, bilimsel, fiziksel, ruhsal vb.) belirlenmeli ve eğitim verilecek kitlenin belirlenen dalda ne kadar bilgisi olduğu ölçülmelidir. Bu durum çocuklarda kolaydır çünkü eğitim hayatına yeni başlayan bir çocuğun bu konularda oldukça az bilgi sahibi olduklarını biliriz ve bu doğrultuda onlara giriş seviyesinden başlayarak, yani en temelden başlayarak eğitim verilmesini uygun görürüz. Çocuklar için hazırlanan eğitim programı da buna uygun olarak düzenlenir.

Fakat bu durum yetişkinlerde farklılıklar gösterir. Eğer bir kurumun eğitim vereceği kitle yetişkinlerden oluşuyorsa(örneğin mesleki gelişim kursları) öncelikle bu yetişkinlerin eğitim alacakları alanda ne kadar bilgi olduğu tartılmalıdır. Mesela bir araba tamircisi, gelişen teknolojiye ayak uydurmak amacıyla araç aksamları alanında eğitim veren bir eğitim kurumunda eğitim görmek istiyorsa; öncelikle bu kişinin alanında ki bilgi seviyesi ölçülmeli ve buna göre bir programa yerleştirilmelidir.

Eğitime Giriş ve Karşılaşabilecek Sorunlar

Eğitim verilecek kitle belirlendiğinde ve programlar hazırlandığında ise henüz yolun yarısına gelinmiş olur. Henüz işin maddi boyutu vardır ve belki de önemli olan şeydir. Öyle ki, son derece özenle tespit edilmiş kitleye hazırlanan titiz bir eğitim programına gereken maddi destek sağlanmazsa, başarılı bir eğitim verilmesi düşünülemez. Özel kurumlar bu sorunu çözmekte devlet kurumlarına göre daha avantajlıdırlar çünkü ilk başta maliyet planlarını hazır ederler ve eğitim verilecek kişilerden alacakları ücrete göre bir portföy ortaya dökerler. Fakat işin devlet destekli eğitim kurumlarına bakarsak, kaçınılmaz olarak belli başlı sorunlarla karşılaşırız.

Öncelikle yükümlülüklerinden biri, halktan kişilerin her konuda istedikleri eğitimi almalarını sağlamaktır. Ancak halk, üyesi olduğu devlet eğitim kurumlarında birçok eksiklik görebilir ve bu yüzden eğitimi olumsuz yönde etkilenebilir. Bu sorunun ortaya çıkmasının temel sebebi ise, devletin eğitim programı hazırlarken o günün şartlarına göre hazırlamış olması ve uzun soluklu bir plan yapmamış olmasıdır.

Yani devlet, ilk başta 100 kişi için o günün şartlarına göre eğitim kurumunu açar fakat ilerleyen yıllarda eğitime artan taleple ve gelişen teknolojiyle baş edemeyecek duruma geldiğinde; eğitim kurumları birçok şeyden mahrum kalarak eğitim vermeye çalışır.

Bu da çoğunlukla iyi bir eğitim verilmesinin önüne geçmektedir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.