Öne Çıkanlar Nasıl Becayiş Yapılır Öz Geçmiş Hazırlamak Para Kazandıracak İşler Memur Alımı Takip Uygulaması

Gemici Olmak, Gemide Çalışmak, Kimler Gemi Adamı Olabilir?

Geminin mutfak, kamara, güverte veya makine bölümlerinde çalışan ve bazı işlerle ilgilenen vasıflı ya da vasıfsız işçilere gemici denir. Genel olarak gemi adamı veya gemici aynı anlama gelmektedir.

Gemici Olmak, Gemide Çalışmak, Kimler Gemi Adamı Olabilir?

Geminin mutfak, kamara, güverte veya makine bölümlerinde çalışan ve bazı işlerle ilgilenen vasıflı ya da vasıfsız işçilere gemici denir. Genel olarak gemi adamı veya gemici aynı anlama gelmektedir. Üniversitelerin ilgili fakültelerini bitirenler gemici olabilirler. Bu kişiler zabitan olarak görev yapar. Mühendisler, elektrikçiler, gemi kaptanları zabitan olarak çalışan vasıflı işçilerdir. Bunun yanı sıra denizcilik kurslarında gerekli eğitimi aldıktan sonra da gemici olunabilir. Bu kişiler personel sınıfında görev yaparlar. Gemici personeller vasıfsız işçi olarak boyacı, manevra, temizlik gibi görevlerde çalışırlar.

Gemide Çalışmak İçin Neler Gerekir?

Gemide çalışmak için birçok belge ve evraka sahip olunmalıdır. Bunların başında gemi adamı belgesi ve liman cüzdanı gelir. Liman cüzdanı tüm yeteneklerinizi ve kişisel bilgilerinizi içinde barındırır. Ülkeler arası seyahat edebilmek için bazı ülkeler liman cüzdanının yanı sıra pasaport şartı da koymakta. Ayrıca gemide çalışmaya uygun bulunduğunuza dair sağlık raporunun da olması gerekir. Genel bir muayene sonucu hastanelerden sağlık raporu verilir. Sağlık raporu belirli zaman aralıklarında yenilenmelidir.

Genellikle bu süre 2 yılı geçmez. Gemide çalışılan pozisyona uygun olarak gemi adamı yeterlilik belge ve sertifikaları da mutlaka olmalıdır. Gemicilik çalışmaları kontrat sistemi ile yürüdüğü için anlaşmalar genellikle 6 ay gibi kısa bir süre için yapılır. 6 ay dolduktan sonra işten ayrılabilir ya da başka bir gemide çalışmak için firma değiştirebilirsiniz. Gemi adamları maaşları vasıflı ya da vasıfsız olma durumuna göre 600-1250 dolar arasında değişmektedir.

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gerekli şartları taşıyan herkes gemi adamı belgesine sahip olabilir. Gemi adamı olabilmek için gemi adamı kurslarına kayıt yaptırarak kurs sonunda yapılan sınavlara girmeniz gerekir. Sınav sonrası başarılı olan kişilere gemi adamı yeterlilik sertifikası verilir. Sertifika almak için Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olan kurslara kayıt yaptırabilir veya liman başkanlığının doğrudan açtığı sınavlara girebilirsiniz. İlgili kurslarda gemide çalışmak için temel ilk yardım, yangınla mücadele, can kurtarma teknikleri, personel güvenliği gibi yeterlilik eğitimleri verilir. Gemi adamı belgesi 5 yılda bir alınan eğitimlerin süresi doldukça yenilenir.

Gemi Adamı Olmanın Avantaj ve Dezavantajları

Gemicilik süresince gidilen yere ve yapılan işe göre uzun haftalar denizde zaman geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Kara yüzü görmeden çalışılan bu meslek zaman zaman özgürlük kısıtlayıcı gelebilir. Gemici olmanın dezavantajlarından biri kimilerine göre uzun süre karadan uzak kalmaktır. Akşamları evinize gidebilme gibi bir lüksünüz olmadığı için haftalarca ailenizden uzakta olacaksınız. İyi olan tarafı ise gemici olup çalıştığınız şirkete göre farklı ülkeler görebilirsiniz.

Fakat gittiğiniz her ülkeyi rahatça gezip dolaşmanız pek mümkün olmaz. Genelde taşınan yükler boşaltıldıktan kısa bir süre sonra gemi tekrar hareket eder. Ayrıca gemiye geri dönülmediği takdirde elinizde bulunan liman cüzdanı ile kara yolunu kullanarak ülke dışına çıkmanıza izin verilmez. Liman cüzdanı ile sadece hava yolunu kullanabilirsiniz.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan 1 yıl önce

ben gemide calişmak istiyorum ne iş olursa yaparım