Öne Çıkanlar Yurtdışında Çalışmak İşkur 2019 İş ilanları Hayvan Hibesi Nasıl Alınır Kayserili Ev Hanımlarına Ek İş İmkanı

İcra Takibi Nedir? İlamsız İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

Ekonomik ilişkilerde alacak verecek ile ilgili problemler doğabilmektedir. Problemlerin çözümü için hukuk kişilerin çıkarlarını korumak maksadıyla değişik yöntemler geliştirmiştir.

İcra Takibi Nedir? İlamsız İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

Ekonomik ilişkilerde alacak verecek ile ilgili problemler doğabilmektedir. Problemlerin çözümü için hukuk kişilerin çıkarlarını korumak maksadıyla değişik yöntemler geliştirmiştir. Alacak verecek konusundan doğan bazı yükümlülüklerin ekonomin hızlı işleyebilmesi için alacak vereceğin değerinin tahsil edilmeyi kolaylaştırmaktadır.

İlamsız İcra Takibi

Alacak verecekten doğan bazı borçlar herhangi bir şekilde senede bağlanmamaktadır. Bu gibi senede bağlanmayan durumlarda alacaklıların alacağını tahsil edilebilmesi maksadıyla ilamsız icra takibi yöntemi uygulanmaktadır. İlamsız icra takibi para ve teminata konu olan değerlerin tahsil veya tahliye edilmesini kapsamaktadır.

İlamsız icra takibi için alacaklının elinde herhangi bir belge olmasına gerek yoktur. Herhangi bir kişi başka bir kişiye mahkemeye gitmeye gerek duymadan icra müdürlüğüne giderek iddia ettiği borcunu tahsil etmek isteyebilir. Bu borcun tahsili için posta gideri gibi bir takım giderleri ödemek zorundadır. Alacaklı borçludan para borcu, adi senet borcunu veya kiraladığı mekanın tahliyesini isteyebilir.

İlamsız İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

Alacaklı olduğunu iddia eden kişi borçlunun oturduğu icra müdürlüğüne giderek borçlu olduğu iddia ettiği kişinin bilgilerini vererek ve giderleri ödeyerek ilamsız icra takibini başlatır. İcra müdürlüğü borçluya ödeme emri gönderir. Ödeme emrinde borcun ödenmesi, borcun olmadığı iddia ediliyor ise 7 gün içerisinde itiraz edebileceği uyarısı bulunur. Borçlu borcu kabul etmez ise icra takibi yapan icra müdürlüğüne giderek sözlü veya yazılı olarak borca itiraz edebilir. Bu itiraz sözlü olarak yapılırsa icra müdürlüğünde tutanak altına alınır. Yazılı olarak yapılırsa alacaklı sayısından bir fazla dilekçe ile yapılmalıdır. Borç itiraz;

 Borcun hiç olmadığı,

 Borcun belirtilen kadar olmadığı,

 Borcun ödeme zamanının gelmediği için olabilir.

Borçlu itiraz ettiğinde icra takibi durur. Tekrar başlatabilmek için alacaklının 6 ay içerisinde mahkemeye başvurması gerekmektedir. Borçlu borcu kabul eder ise borcu ödeyecek veya ödeyemezse haciz işlemi yapılacak haciz sonunda haciz edilen malları satılarak alacaklıya olan borcu ödenecektir.

Alacaklı borçlunun itiraz ettiği hususlar ile ilgili elinde geçerli belge var ise borçlunun itirazına 1 yıl içerisinde itiraza iptal davası açabilir. İlamsız icra takibi nasıl başlatılır konusunda icra müdürlüklerinden gerekli bilgi alınabilir.

İlamlı İcra Takibi

Para dışındaki alacakları ve belgeye bağlı para alacakları ilamlı icra takibi konusudur. İlamlı Takip alacağın bir belgeye bağlı olarak mahkeme tarafından bu konuda çıkarılacak ilama (mahkeme kararına ) dayanır. Mahkeme ilamı ile icra dairesine başvuran alacaklı borçluyla ilgili haciz takibi yapılmasını talep eder. Borçlu bu takibe itiraz etmesi ilamsız icra takibindeki gibi olmamaktadır. İcra takibinin durması için borçlunun itirazını mahkeme yoluyla yapması gerekmektedir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.