Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı İŞKUR Kaydı

Paganizm Ve Neopaganizm Nedir?

Kâinatta yaşam süren bütün canlıları kutsal olarak nitelendiren düşünce sistemidir. Bu inanç sistemi var olan bütün semavi dinlerden önce yeryüzünde yaygın haldeydi.

Paganizm Ve Neopaganizm Nedir?

Kâinatta yaşam süren bütün canlıları kutsal olarak nitelendiren düşünce sistemidir. Bu inanç sistemi var olan bütün semavi dinlerden önce yeryüzünde yaygın haldeydi. Eski dönemlerde yaşayan insanlar bu inanç sistemine paganizm derlerdi. Günümüzde ise neopaganizm denilmektedir. Paganizm ile Neopaganizmi birbirinden ayıran tek özellik ise, yaşanmış olan dönem ve koşullardır. Paganizm, teolojik ve ruhsal bir akımdır. Paganizm inancına göre her varlık kutsaldır ve ruhu olan her varlığa ibadet edilmesi gerekir. 

Paganizm İnanç Sistemi

Paganizm inancı bünyesinde inanç sistemlerini yansıtan bir sembol barındırır ve bu sembole pentagram denir. Bu sembol yıldız şeklinde olmakla birlikte; toprak, hava, ateş ve suyu temsil eder. Doğada bulunan bütün canlıları kutsal olarak sayan paganizm inanışına göre aslında her varlık birer tanrı niteliğindedir. Dolayısıyla ibadethanelere ve peygamberlere ihtiyaç duymazlar, paganların ibadetleri düşünceleri ve inanışlarıdır. Eski çağlarda yaşam süren insanlar gerçek tanrıya ulaşmak için kendileri tarafından bazı küçük objeler ile var ettikleri heykel, oyma taş ve putlara ibadet ederlerdi. Günümüz dünyasında ise paganizm temel mantığından arınarak değişkenlik göstermeye başlamıştır. 
 

Şöyle ki; eski çağlarda yalnızca put ve benzeri gibi taşlar benimsenip, sevgi duyulup, saygı gösterilip tapılırken, günümüzde ise artık taş gibi objelerin dışında insanlar kendi sevdikleri ve saygı duydukları duygu durumları ve objeleri paganizm anlayışı ile bağdaştırarak, yine aynı şekilde tanrıya ulaşmaya çalışmaktadır. Böylelikle yeniçağ ve koşullar doğrultusunda paganizm tabiri yerine neopaganizm tabiri yaygınlaşmaya başlamıştır. Paganizm tek başına bir din olmamakla beraber, bütün dinleri destekleyen bir düşünce sistemine sahiptir. Her pagan putperest değildir, bahsedildiği üzere putların dışında tapmış oldukları ve saygı duydukları varlıklar da mevcuttur. 

Paganizmin Doğuşu

Paganizmin kökeni eski insanların yaşamış olduğu doğa felaketleri doğrultusunda kendilerine bir rehber edinmeleri adına ortaya çıkmıştır. Şöyle ki; kırsal kesimlerde oluşan bazı doğa olayları insanlara tanrıyı anımsatmaya başlamıştı. Bu doğa olayları doğrultusunda insanlar artık bir tanrının var olduğuna inanarak, ona ulaşmanın yollarını aradılar ve kendi menfaatleri için bazı inanışlara bürünmeye başladılar. Paganizm diğer bütün dinlerde olduğu gibi bu özellikler doğrultusunda doğmuştur ve zaman içerisinde kitabı olan yeni dinler indirildikçe paganizm inancına sahip olanların bir kısmı var olan yeni dinlere yönelse de diğer kısmı kendi inanışlarına bağlı bir şekilde hayatlarına devam edip son nefeslerini vermişlerdir. 

 
Anahtar Kelimeler:
NeopaganizmPaganizm
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.