Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Kredi Çekemiyorum Acil Para Personel alımı Yurt Dışında İş Kurmak

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah taşımak, evde ya da ofiste silah bulundurmak için silah ruhsatı alınması gerekmektedir. Zira silah bulundurmanın yasal olması gerekmektedir. Ruhsat, en basit tanımı ile silah bulunduran kişinin bu durumunu yasal hale getirmesidir.

Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah taşımak, evde ya da ofiste silah bulundurmak için silah ruhsatı alınması gerekmektedir. Zira silah bulundurmanın yasal olması gerekmektedir. Ruhsat, en basit tanımı ile silah bulunduran kişinin bu durumunu yasal hale getirmesidir. Ruhsat sahibi olmadan silah bulunduranlar suç işlemiş sayılırlar. Silah ruhsatı edinmek isteyenlerin silah bulundurma ruhsatı nasıl alınır konusunda tam ve detaylı bilgi edinmeleri gerekir.

Silah Ruhsatı Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

♦ Silah ruhsatı almak için bireyin 21 yaşını doldurmuş olması gerekir.

♦ Gereken ve istenen tüm belgeler eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

♦ Silah Bulundurma Ruhsatı için Gerekli Olan Belgeler

♦ Kimlik belgesi ( aslı )

♦ Silah ruhsatı almak için istek formu

♦ Silah bulundurma ruhsatı başvuru dilekçesi

♦ Başvuruyu yapan kişinin parmak izi belgesi

♦ 4 adet vesikalık fotoğraf (Son bir yıl içinde çekilmiş olması şarttır )

♦ Yarım kapaklı olacak şekilde karton dosya

♦ Silah bulundurma ruhsatı harcı makbuzu

 Üniversite Hastanesinden ya da Devlet Hastanesinden alınan sağlık belgesi. Bu belge, fiziki ve akli durumun yeterli olduğunu gösteren bir belgedir. Silah bulundurma ruhsatı almak isteyen kişinin 1.000 TL ve üzerinde borcu olmadığını gösteren belge. Bu belge, Vergi Dairesinden temin edilmektedir.

Bunların yanı sıra silah bulundurma ruhsatı nasıl alınır konusunda; eğer silah, iş yerinde bulundurulacaksa ilave belgeler istenmektedir. İş yerinde silah bulundurmak isteyenlerden istenen evraklar;

♦ İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatının noter tasdikli fotokopisi

♦ Ortaklı işyerleri başvurularında yönetimin bu durum için almış olduğu karar ve muvafakat yazısı

♦ İş yeri sahibinin vergi dairesinden alacağı, mükellefiyetini gösteren yazı

Belirtilen belgeleri tam ve eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişiler, ruhsatlarını alabilmektedirler. Silah taşıma ruhsatı için başvuruları için kişi, kendisine en yakın olan Emniyet Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilir.

Silah Ruhsatı Ne kadar Sürede Verilir?

Silah ruhsatı verilme süreleri için standart bir süre mevcut değildir. Silah ruhsatı için başvurulan Emniyet Müdürlüğünün duruna bağlıdır. Söz gelimi; Emniyet Müdürlüğünün personel sayısına ya da iş yoğunluğuna göre ruhsatın çıkış süresi değişir. Ancak; genel olarak silah ruhsatları bir ya da iki hafta gibi bir sürede çıkmaktadır.

Silah Ruhsatı Verilmeyen Durumlar

Bazı durumlarda tüm şartlar sağlanmış olsa bile kişiye silah ruhsatı verilmemektedir. Bu durumlar; uyuşturucu madde kullananlar, kamu haklarından yasaklı olanlar, sağlık durumu silah bulundurmaya elverişli olmayanlar, 21 yaşın altında olan kişiler, daha önce ateşli silahlarla suç işleyip hüküm giyenler silah ruhsatı başvurusu yapamazlar. Bu durumda olan kişiler silah ruhsatı için başvuruda bulunsa dahi ruhsat alamazlar.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.