Öne Çıkanlar Nasıl Becayiş Yapılır Öz Geçmiş Hazırlamak Para Kazandıracak İşler Memur Alımı Takip Uygulaması

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Yapılan alışverişlerde zaman zaman yaşanan bazı problemler Tüketici Hakem Heyetlerine duyulan ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Bu birimlere yapılan başvurular aracılığı ile yaşanılan sorun, tüketici mahkemelerine taşınabilir.

Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Yapılan alışverişlerde zaman zaman yaşanan bazı problemler Tüketici Hakem Heyetlerine duyulan ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Bu birimlere yapılan başvurular aracılığı ile yaşanılan sorun, tüketici mahkemelerine taşınabilir. Ancak başvuruları gerçekleştirmek için uygulanan prosedürün ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor.

Hangi Durumlarda Tüketici Mahkemesine Başvurulur

Sıklıkla yöneltilen tüketici mahkemesine nasıl başvurulur sorusunun açıklanmasından önce hangi hallerde tüketici mahkemesine başvurulacağının bilinmesi gerekiyor. Alışverişlerde en sık yaşanan sorun, satın alınan ürünlerin defolu veya hatalı olmasıdır. Veya size gönderilen ürünün, sizin seçtiğiniz ürün olmaması, satın aldığınız şeyin sizin belirttiğiniz ölçülerde veya modelde gönderilmemiş olması da alışverişlerde yaşanan sorunlar arasındadır.

Bu tür hallerde satıcı firmanın görevi, ürünü bir yenisi ile değiştirmek, duruma göre ürünü geri alıp para iadesinde bulunmak gibi eylemlerdir. Tüketicilerin bu konuda sahip olduğu bazı haklar mevcuttur. Firmalar, yasalarca belirtilen süreler içerisinde ürün değişimi veya para iadesi yapmak zorundadır. Ancak firmayla değişim veya iadeye sıcak bakmıyorsa, bu durumda Tüketici Hakem Heyetine başvurulması gerekecektir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici Hakem Heyetleri, her ilçenin Kaymakamlık binası bünyesinde görev yapmakta olan birimlerdir. Vatandaşlara yardımcı olmayı hedefleyen bu birimlere yapılan başvurular tamamen ücretsizdir. Yetkililerin önemle üzerinde durduğu üzere yapılan başvuruların, ikamet edilen bölgede hizmet sunan Tüketici Hakem Heyetine yapılması gerekmektedir. Aksi halde başka yerlerden yapılan başvurular, olumlu sonuçlanmayacaktır.

Tüketici Hakem heyetine başvuran kimseler, yaşadıkları sorunu detaylıca anlattıktan sonra konu hakkında bir hazırlanacak bir dilekçe ile başvurularını gerçekleştirmektedir. Başvuru sırasında satın alınan ürünün faturası, sözleşmesi ve ya fişine ihtiyaç duyuluyor. Hakem heyeti, sizi haklı bulduğu halde, sorun yaşadığınız firmanın kusurlu olan ürünü geri alması, para iadesi yapması veya sizin başvurudaki talebiniz doğrultusunda ürün değişimi sağlaması gerekir.

Tüketici Mahkemesine Ne Zaman Başvurulur?

Sorunlu bir alışveriş hakkında tüketici mahkemesine nasıl başvurulur hakkında, açıklandığı üzere önce Tüketici Hake Heyetine başvurulması gerekiyor. Heyetin tüketici lehine karar vermesi ve firmanın bu kararı uygulamamakta direnmesi halinde Tüketici Mahkemelerine başvurulabilir. Ayrıca heyetten tüketicinin aleyhine bir karar çıkarsa, bu durumda da itiraz etmek amacıyla Tüketici Mahkemesine başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Bu başvuruyu yapmak için aleyhte çıkan kararın üzerinden 15 günlük sürenin geçmiş olmamasına dikkat edilir. 15 günden sonra yapılan başvurular kabul edilmez.Tüketici Hakem Heyetlerine ve Tüketici Mahkemelerine yapılan başvurular, bu birimlerin yoğunluğuna göre değişerek en geç 3 aylık bir zaman zarfında cevaplanacaktır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.