Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Memur Alımı Personel alımı Banka Sınavları

Yurtdışında Yaşıyorum Türkiye'de Nasıl Emekli Olabilirim?

Yurtdışında yaşıyorum Türkiye’de nasıl emekli olabilirim? sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Uzun yıllar yurtdışında çalışıp Türkiye’de emekli olmak isteyenler detaylar haberimizde.

Yurtdışında Yaşıyorum Türkiye'de Nasıl Emekli Olabilirim?

Yurtdışında yaşamakta olan vatandaşlar Türkiye’de nasıl emekli olur? Bu soruyu emin olun herkes düşünmektedir. Yaz aylarında gurbetçi vatandaşlar yurtlarına dönmektedir. Yurt içine girenlerin bir çoğu yurtdışında borçlanarak emekli olmayı planlıyor. Kanun maddesinin 3201 sayılı Yurtdışında bulunma ve Türk vatandaşı olma şartlarını taşıyan kişiler yurtdışında geçirdikleri süre boyunca sosyal güvenlik bakımından ele alınması hakkında kanunun gerektirdiklerine göre hareket etmektedir. 18 yaşından sonra geçen sürelerin Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak geçirilmiş olması ve borçlanma zamanında Türk vatandaşı olma şartı ile borçlanabilir.

Yurtdışında çalışıp Türkiye’de emekli olmak hakkında bu maddelere göre Türkiye vatandaşı olanların yurtdışında 18 yaşını bitirmiş sonra da, Türkiye vatandaşı iken belgelendirilen be geçen sigortalılık zamanı ve bu zamanlar arasında veya sonucunda her birinde bir seneye kadar olan işsizlik zamanı ile yurtdışında ev hanımı olarak geçen zamanları, bu Kanun maddesi adı altında hükümlerine göre sosyal güvenceleri içinde barındırmaktadır. Bu kapsamda mavi kartı olan kişiler dava açmak kaydı ile borçlanabilir. Vatandaşlığı hakkında izin çıkanlara pembe kart veya mavi kart verilmektedir.

Sosyal güvenlik kurumu, pembe veya mavi kartlara başvuru zamanında Türk vatandaşı değil gibi hüküm gördüğünden yurtdışı borçlandırılması yapılamamaktadır. Fakat dava açarlarsa iş mahkemeleri dava ile Türk vatandaşı olarak geçen zamanı kadar borçlanabilir. Yurtdışında çalışıp Türkiye’de emekli nasıl olunur? Sorusuna güzel bir yanıt olmaktadır. Türkiye’de sosyal güvenlik sistemine tabi olarak çalışması olmayan kişiler için ise borçlanılacak durum veya kurum Bağ-Kur yani sigortalığı 4/B olmaktadır.

Bazı Şartlar Aranmakta

Tahakkuk sağlanan borç miktarı, tebliğ edildiği zamandan itibaren üç ay bir zaman içinde ödenmelidir. Ödemenin yapılacağı gün sayısı, primin ödeme gün sayısına ve prime esas olan kazançta dahil olur. Tahakkuk ettirilmiş prim borcunu verilen bu üç ay içinde ödemeyen kişiler için baştan başvuru şartı aranmaktadır. Borçlanma zamanından sonra vazgeçen kişiler ile yapılan borçlanma sonrası aylık bağlanması için tüm gerekli şartları yerine getiremeyen ve bunların hak sahibi talepleri üzerine yapmış oldukları ödemeler, faizsiz bir şekilde iade edilmektedir. Sosyal güvenlik kurulu, Yurtdışında borçlanma yapan kişilerin borçlanma yaptıkları zamanlar Türkiye’deki işe girme tarihlerinden önce bu işe girme borçlandıkları zaman kadar geri gitmektedir.

Gün sayıları da prim ödeme günü kadar artmaktadır. Türkiye içinde hiç hizmet yapmayan kişiler için ise, borçlarını tam manada ödedikleri zamandan borçlanılan gün kadar geri giden tarih işe girme tarihi olarak kabul edilir. Bu sırada Türkiye ile Soysal sözleşme imzalanmış ülkelerde, buna Almanya’yı örnek olarak verebilirsiniz, işe başlama tarihini sosyal güvenlik kurulu, yurtdışı borçlanması yapmış kişiler için başlangıç saymamaktadır. Yurtdışı borçlanma da borç miktarını sizler belirliyorsunuz. Kanun maddesinin 3201 sayısına göre 4’üncü maddede yer alan yurtdışı borçlanma için ödenmesi gereken tutar hakkında siz karar verecek merci olarak kabul ediliyorsunuz.

En az günlük borçlanma bedeli olarak asgari ücretin yüzde olarak 32’sini karşılamaktadır. Gurbetçiler Türkiye’de nasıl emekli olur? Sorusuna verilecek cevapları sizler için açıkladık. 1 Temmuz 2011 tarihine kadar rakam olarak 8,50 lira olarak belirlenen en yüksek borçlanma bedeli bu rakamın 6,5 kat kadar yükseği olan 55 lira olmaktadır. 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren yapılacak olan başvurularda ise günlük olarak en düşük borçlanma miktarı, 8,93 lira olmakta ve en yüksek günlük olarak belirlenen rakam 58 liraya yükselmektedir. Fakat unutmamanız gereken en düşük borçlanma ve en yüksekten borçlanma şartlarına göre bağlanacak emekli maaşı arasında katiyen 6,5 kat aylık farkı olmaz.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.