Öne Çıkanlar Nasıl Becayiş Yapılır Öz Geçmiş Hazırlamak Para Kazandıracak İşler Memur Alımı Takip Uygulaması

Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Ve Zabıt Katibi Alımı Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı en az lise mezunu infaz koruma memuru, zabıt katibi ve gardiyan alımı yapacak. Peki kimler başvuru yapabilir ve alımlar ne zaman yapılacak?

Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Ve Zabıt Katibi Alımı Başvuru Şartları

Başbakan Binali Yıldırım yakın tarihte yapmış olduğu açıklamada oldukça sevindirici bir haber vermiş ve kamu kurumlarına farklı branşlarda hemen hemen tüm kamu kurumlarına 110 bin kamu personeli alınacağını basına duyurmuş bulunuyordu. Yapılan bu açıklamadan sonra da birbiri ardına kamu kurumlardan hangi sayıda kaç personel alınacağı ve şartları basına yansımaya başlamıştı.

Nitekim bu kurumlardan bir tanesi de Adalet Bakanlığı idi ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 15 bin 500 kişinin Adalet Bakanlığı bünyesine alınacağına bunun 5 bin 500 tanesinin hakim ve savcı olarak alınacağını geri kalanın ise infaz koruma memuru ve zabıt katibi alımı olarak alınacağı ifade edilmişti.

Öncelikli olarak 5 bin 500 hakim ve savcı alımı için temel şartlar açıklanmıştı ve hemen akabinde de 10 bin adet alım yapılacak diğer iki pozisyon için şartlar açıklandı.

Başvuru Yapacak Adaylarda Aranan Temel Özellikler

Adalet Bakanlığı infaz koruma memuru alımı için istemiş olduğu şartları şu şekilde kamuoyuna ifade etmiştir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Sabıka kaydı bulunmaması
  • Yapılmış olan ve geçerliliği devam eden KPSS sınavından 70 ve üzeri puan almak
  • Erkekler için 1.70 cm, kadınlar için 1.60 cm boydan daha düşük bir boyunun olmaması ve kilo olarak da bakıldığında arada yer alan farkın 17 den fazla, 13den az olmaması
  • Güvenlik soruşturmasından olumlu bir biçimde çıkmak
  • 35 yaşını doldurmamış olmak ( yapılacak olan sınavın günü itibarıyla bu kural geçerli olmakla beraber yine de şartların değişebileceği kurum tarafından ifade edilmektedir.
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
  • Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c bendinde belirtilen şartlara nail olmak ve mesleğini yapmasına engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunun olmaması ve bunu Sağlık Bakanlığının onayladığı kurumlardan bir tanesinden aldığı tam teşekküllü sağlık raporu ile belgeleyebilmek
  • Yüzünün kızarmasına neden olabilecek herhangi bir sorunun olmaması olarak ifade edilmiştir.

Süreç Nasıl İlerleyecek

Adalet Bakanlığı bu alımları sadece infaz koruma elemanı alımı ve zabıt katibi alımı olarak değil şoför, mühendis, teknisyen gibi diğer branşlarda yapacağını belirtmiştir. Şu anda sürecin nasıl ilerleyeceği belli olmamakla beraber Adalet Bakanlığının kendi sitesinden zamanı geldiğinde diğer detayların açıklanması beklenmektedir.

Burada toplam hangi branştan kaç adet eleman alımı yapılacak başvuran kişiler arasından 10 katı kadar uygun olan her bir personel adayı sözlü sınava çağrılacak ve başvuran kişiler arasından seçilen kişiler belirlenen adliye noktalarında Türkiye’nin değişik illerinde kamu personeli olarak göreve başlayacak.

Yapılacak bu alımlar ile de ülkemizde işsizliğin kapanması noktasında çok önemli bir açık daha kapanmış olacak. Bu alımların 2018 senesinin 2. Çeyreğinde her an başlaması bekleniyor.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.