Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı İŞKUR Kaydı

Becayiş Nedir? Devlet Memurları Nasıl Becayiş Yapar?

Devlet memurlarına belirli koşullar altında istemeleri halinde karşılıklı olarak birbirlerinin yerine atanmasına becayiş denir. Peki becayiş hakkı kimlere verilir?

Becayiş Nedir? Devlet Memurları Nasıl Becayiş Yapar?

Devlet memurlarına belirli koşullar altında istemeleri halinde karşılıklı olarak birbirlerinin yerine atanmasına becayiş denir. Becayiş nedir? İki kişinin eş zamanlı olarak yapacakları başvuru ile birbirlerinin yerine atanması iki kişinin atamasına yetkili olan amirin uygun bulunması halinde mümkündür. Devlet Memurları Kanunu ve Atama Yönetmeliğinde hükümlerine göre memurların becayiş hakkı bulunmaktadır.

BECAYİŞİN ŞARTLARI

Memurlar ve sözleşmeli personel tabi olduğu hükümlere göre becayiş yapabilmeleri için becayiş şartları bulunmaktadır. Becayiş başvurusunda bulunulabilmesi için; aynı kurumda, aynı sınıflı olarak çalışan farklı yerlerde görevli iki memurun karşılıklı atama istemesi ve bu durum yetkili amirce uygun bulunmalıdır.

Becayiş isteyen kişiler aynı kurumda olmalıdır. Buradaki kurum aynı atama amirine bağlı kurum olarak düşünülmelidir. Örneğin Türkiye İş Kurumunda çalışan bir kişi yine Türkiye İş Kurumuna bağlı farklı bir ildeki kuruma tayin olabilecektir. Başka kurum atamaları naklen atama kapsamında yapılan yer değiştirmedir. Kurumlar arası yer değiştirme özel koşullara ve şartlara bağlı olan idari bir işlem olup becayiş kapsamında değerlendirilemeyecektir.

Aynı sınıflı ve unvanlı memur olunması gerekmektedir. Memurlar için teknik hizmetler sınıfındaki kişi, idari hizmetler sınıfındaki kişi ile yer değiştiremez. Bu konuda aynı sınıftan olan kişi aynı unvanda olmaması halinde de atama yapılamayacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken kişinin mensup olduğu sınıf ve bu sınıf içerisinde taşıdığı unvan olmaktadır. Öğretim koşulu, derece kademe becayiş başvurusunda dikkate alınmamaktadır.

Atama isteyen iki kişinin de memur olması gerekmektedir. İşçi ile memur yer değiştirme talebi becayiş talebi olarak kabul edilmemektedir. Atama isteyen kişiler farklı yerlerde olmalıdır. Fakat aynı hizmet bölgesinde bulunmalıdır. Aynı il veya ilçe içerisinde becayiş talebi olmamalıdır.

Aynı sınıflı, farklı yerlerde görevli, karşılıklı olarak yer değiştirmek isteyen kişiler dilekçe verdiklerinde atamaya yetkili amirce bu istek kabul edildiğinde atama yapılabilecektir. Becayiş yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan ilki karşılıklı olarak memurlar anlaşmalıdır. Memurlardan devlet memurları kanuna tabi olan ve sözleşmeli personel arasında değişik uygulamalar bulunabilmektedir.

Atama konusunda silsile dâhilinde dilekçe vermelidir. Dilekçe verilirken usul hatası yapılır ise bu konuda disiplin suçu oluşturur. Memurun ataması yapılamayacağı gibi uyarma cezası ile karşı karşıya kalınacaktır.

İlk atamaya tabi olan memurlar içinde değişik uygulamalar mevcut olsa da genel uygulama 1 hafta içerisinde becayiş dilekçesi verilmektedir. Becayiş yapmak isteyen memurlar için internette değişik platformlarda becayiş ilanları bulunmaktadır. Becayiş başvurusu için bu ilanlardan bulunan memurlar kendi aralarında anlaşarak karşılıklı dilekçe vermelidir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.