Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Ek İş İlanları Memur Alımı Personel alımı

Belediyeler ve Bağlı Taşeron Şirketlere Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Belediyelere, iş özel idareleri ve bunlara bağlı olan kuruluşlarda çalışmak üzere mahalli idare birliklerine personel alımı yapabilmek için belli şartların yerine getirilmesi istenmektedir.

Belediyeler ve Bağlı Taşeron Şirketlere Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Belediyelere, iş özel idareleri ve bunlara bağlı olan kuruluşlarda çalışmak üzere mahalli idare birliklerine personel alımı yapabilmek için belli şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Personellerin çalışacağı alanlar ve hizmet bölgesine yerleştirilebilmek için KPSS şartı her belediye çalışanı için geçerli değildir. Belediye personel alımı kategorisinde hangi alanda ve mevkide çalışılacağı önemlidir. KPSS şartı buna göre belirlenmektedir.

Resmi gazetede yayınlanan bildiri sonrasında artık son yıllarda mülakatlar ve daha basit şartlar ile belediyelere çalışan alınabilmektedir. Önceden her belediye çalışanı KPSS ile atama beklemek zorundaydı. Ancak bu şartların biraz daha gevşetilmesi ile meslek sahibi olmak isteyenler için daha parlak bir seçenek ortaya çıkarıldı denebilir. Belediyeler bünyesinde çalıştırmak istediği kişileri kendi bünyesinde seçebilecek.

BELEDİYE PERSONEL ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

375 sayılı KHK kapsamında şirketlere işçi alımı yapılırken şartlar personel giderlerine bakılarak resmi sınırlarda belirlenmektedir. Yıllık sınırlama yapabilmek ve alımlarda meydana gelecek olan harcamaları düzenleyebilmek için başvuru şartlarının incelemeler sonucu ortaya konulduğunu da söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra şartların da başvuru yapan kişiler tarafından tamamen yerine getirilmesi gerekir. Belediye personel alım şartları şu şekilde sıralanabilir:

• Türk vatandaşı olmak ilk şarttır.

• Başvuru yapacak olan kişilerin kesinlikle 18 yaşından büyük olması gerekir.

• Cezai hükümler kapsamında devletin güvenliğini tehlikeye atacak, anayasa düzeninin işleyişine karşı bir suçlamadan mahkum olmamış olmak gerekir. Affa tabi tutulmuş olsa bile cezai bir hüküm bu sınırlarda alınmamalıdır.

• Kadın bireyler için değil de erkek bireyler için kesinlikle askerlik konusunda bir engelinin olmaması gerekir. Askerlik çağında biri başvuru yaparsa askerliğini erteletmeli ya da yedek sınıfında bulunmalıdır.

• 22 Mayıs 2003 tarihinde çıkarılan bir kanun kapsamında akıl sağlığının zarara uğramamış olması zorunlu şartlardan biridir.

• Genel şartlar haricinde özel şartlar kapsamında da işin niteliğine uyup uymadığını anlamak için gerekli mülakatlar yapılabilmektedir.

• Özel güvenlik olarak belediyeye girmek isteyenler “10 Haziran 2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” kapsamında incelenmek zorundadır.

• Güvenlik anlamında da soruşturma yapılması gerekecektir. Hem araştırma hem soruşturma kapsamında bireylerin incelenmesi ve ileriye dönük valilik hususunda bir kontenjana yerleşilebilmesine imkan olup olmadığı öğrenilmelidir.

• Birden fazla ortağı olan şirketlere alım yapılması gerekiyorsa buraya başvuru yapan bireyleri valiliğin seçmesi gerekmektedir. İdari olarak bir karar verilmesi gerektiği için gerekirse KPSS gibi şartların da eklenebileceğini ifade edebiliriz.

Yukarıdaki şartları yerine getiren 18 yaşından büyük her birey, belediyede çalışma şansına sahiptir. Şartlarla ilgili resmi gazete metni için Tıklayınız.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.