Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Güvenlik görevlisi alımı Memur Alımı Kabin Memuru İş İlanları

Nasıl Zabıta Memuru Olunur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Zabıta memuru olma şartları neler? Nasıl zabıta memuru olunur? Zabıta memuru alımı ilanlarını takip aden adaylar bu şartları taşımaları halinde ilanlara başvuruda bulunabilirler.

Nasıl Zabıta Memuru Olunur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Son yıllarda işsizlik oranları gün geçtikçe daha da çok artmaya başlamıştır. Bu sebeple yeni meslekler ya da hali hazırdaki birçok bilinmeyen mesleğe de ilgi artmaya devam etmektedir. Zabıtalık mesleği de bu meslekler arasında sayılabilir. Hem iş yükü hafif hem de garanti bir meslek olarak görüldüğü için bu alandaki başvurular da artmıştır. Belediyeler bünyesinde çalışan bir meslek grubudur ve kabul edilmek için de zabıta alımları içinde belli şartlar bulunmaktadır. Hedefinde zabıta olmak isteyenler için bu şartları tam olarak sağlamak önemlidir.

NASIL ZABITA MEMURU OLUNUR?

Zabıtalar ülkemiz sınırları içinde bulunan belediyelere bağlı olarak çalışır. Çalıştıkları ve sorumlu oldukları ortamda güveni ve huzuru sağlamak ile görevlidirler. Zabıta memuru olmak için belediyeler tarafından açılan ilanları takip etmek ve buradan başvuruları iletmek gerekir. Tabi ki herkes için başvuru yapabilmek mümkün olamamaktadır. Boy ve kilo, yaş, askerlik yapıp yapmadığı hakkında bilgi, KPSS puanı gibi konularda özel incelemeler yapılmaktadır. KPSS sınavına giren her aday başvuru yapabilmeye hak kazansa da en yüksek puan almış olan kişilerin başvurusu onaylanacaktır.

Bu yüzden sınavı iyi bir puan ile geçmek de çok önemlidir. Her ne kadar girişi basit bir meslek gibi görülse de memur kategorisinde sayılan bir meslek olduğu hatırlanmalıdır. Bunun için sınav da, zabıta olma şartları da çok önemlidir. Zabıta maaşları konusunda bir inceleme yapıldığında ise karşımıza çıkan rakam yeni başlayan biri için şu şekilde bir tablo çizilebilir:

 • 2018 Ocak itibariyle 2830 TL
 • 2018 Temmuz itibariyle 2930 TL
 • 2019 Ocak itibariyle 3046 TL
 • 2019 Temmuz itibariyle 3198 TL

ZABITA MEMURU OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Her meslek dalında olduğu gibi zabıtaların alımında da belli başlı şartların bulunduğunu hatırlatmak ile başlayabiliriz. Zabıta alımında başvuru şartları maddeler halinde şu şekilde özetlenebilir:

 • TC vatandaşı olunmalıdır.
 • 25 yaşını doldurmuş kişiler alınacaktır.
 • Kamu haklarından mahrum edilmeyen kişiler arasında olunmalıdır.
 • Yüz kızartan bir ceza alınmamış olması gerekir.
 • Hüküm giymemiş olmak zorunludur.
 • Erkek adayların askerlik görevlerini bitirmiş olmaları gerekir.
 • Eğitim öğretim konusunda en az lise mezuniyeti şartı aranır.
 • Erkek adayların boyu en az 1,75 olmalıdır.
 • Kadın adayların boyu en az 1,67 olmalıdır.
 • Kilo konusunda boyun 1 metreden itibaren olan kısmından – ya da + 10 kilo fark olmalıdır. Yani vücut kitle indeksine uygun kişiler olmalıdır.

Yukarıdaki tüm şartlar yerine getirildikten sonra başvuru hakkı alınabilir. Ancak diğer ve en önemli şart olan KPSS engeline de takılmamak önemlidir. Zabıta memuru alımı kapsamında kabul edilebilmek için KPSS kapsamında en az 60 puan almak gerekir. KPSS puanının %50’lik kısmı alınacak ve üzerine de sözlü mülakat esnasında verilen puanın %50’lik kısmı eklenecektir. Ortaya çıkan not ile başvurular kabul edilecektir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.