Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı İŞKUR Kaydı

Bayilik Sistemi Nasıl Çalışır?

Günümüzde insanlar para kazanmak için halihazırda bir işte çalışıyor ya da kendi işini kurarak ilerlemeyi hedefliyor. Kendi işini kurma konusu sıfırdan başlamayı gerektirdiği için buna alternatif olarak franchise sistemi; daha fazla bilinen adıyla bayilik yöntemi son yıllarda gittikçe daha fazla tercih edilen bir seçenek haline geldi.

Bayilik Sistemi Nasıl Çalışır?

Bayilik sisteminde, firmaların ürün veya hizmetleri, küçük işletme sahipleri tarafından satışa veya kullanıma sunulur. Bu sayede ürünün üreticisi ve ilk satıcısı olan firma satış alanlarını ve ulaşabileceği müşteri sayısını arttırırken bayilik yapan girişimciler de düşük yatırım bütçeleri ile kendi işini yapma ve gelir elde etme imkanına sahip olur.

BAYİLİK YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Tüketici alışkanlıklarını incelendiğinde bir ürün satın alma veya bir hizmetten yararlanmak için seçim yapılması gerektiğinde; seçenekler arasında sektöründe isim yapmış bir marka ile adı duyulmayan ve pek bilinmeyen bir marka olduğu zaman tüketicilerin oldukça büyük bir çoğunluğu bilinen markanın ürün veya hizmetine yönelmektedir. Tam olarak bu sebeple yeni bir işe atılıp isim yapmayı beklemenin riskini almaktansa bayilik yöntemi ile; marka isminin görünürlüğü ve tanınmasından yararlanarak işletmenizin tüketici tarafından seçilme şansını arttırabilirsiniz.

Girişimcilerin bayilik yöntemi ile kendi işletmelerini açıp para kazanmayı hedeflemesindeki en önemli etmenlerden biri bayilik veren firma tarafından girişimcilerine kolaylık sağlanmasıdır. Bayilik veren birçok firma, girişimcilere gelen ürünlerin tedarikçilerini, işletmenin lokasyonunu, verilecek reklamları ve reklam türlerini, işletmenin iç ve dış dekorasyonunu, çalışacak personelin eğitimi gibi birçok konuda bayileri destekleyerek işe yeni atılmış kişilerin işini kolaylaştırmaktadır. Yeni başladığı işinde detaylarla uğraşmak istemeyen birçok girişimci, müşteri potansiyeli yüksek olan ve çoğu insan tarafından bilinen firmaların bayiliğini alarak para kazanmaya odaklanmayı tercih etmektedir.

BAYİLİK YÖNTEMİNİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Her iş üzerinden para kazanmada olduğu gibi bayilik yöntemi ile para kazanmada da birçok avantajın yanında bazı dezavantajlar bulunmaktadır.

Bayiliğin dezavantajlarından biri; firma ve girişimci arasında bir süre sonra anlaşmazlık oluşmasıdır. Ne yazık ki bazı firmalar başlangıçta girişimciye verdiği desteği bir süre sonra geri çekmekte ve desteksiz kalan girişimci de zarar etmemek adına sözleşmenin feshine gidebilmektedir. Bu durumun oluşmasını önlemek için başlangıçta bayilik anlaşması yapılırken şartların detaylı olarak görüşülmesi ve net olarak belirlenmesi iyi bir yöntemdir.

Firma ile bayisi arasında yaşanabilecek bir diğer sorun ise bayinin firmaya düzenli ödemek zorunda olduğu ücretler nedeniyle oluşabilir. Yapılan anlaşmaya göre değişmekle birlikte genellikle bayilik için sadece başlangıçta sözleşme aşamasında değil, işi devam ettirdiğiniz süre boyunca düzenli aralıklarla firmaya ödeme yapmak gereklidir. Bu ödemenin tutarı genel olarak aylık elde edilen cironun sözleşmede belirtilen yüzdesi kadardır.

BAYİLİK ALINACAK FİRMAYA NASIL KARAR VERİLİR?

Bayilik yöntemi ile başarı oranı, bağımsız işletme kazancına göre çok daha yüksek olsa dahi bu gibi riskler sebebiyle başlangıç aşamasında iyi düşünüp detaylı araştırma yapmak, piyasayı iyi takip edip şartlarını öğrenmek oldukça önemli ve gereklidir.

BayilikFirmalara bayilik talebinde bulunmadan önce, iş yapmak istenilen konuda iyice düşündükten sonra karar verilmeli, yalnızca iş imkanı ve müşteri potansiyeli iyi olduğu için hiç bilinmeyen veya ilgi bir alan veya sektöre girilmemelidir. Birçok sektör ve alanda bayilik veren oldukça fazla firma bulunmaktadır. Seçeneklerin bu kadar fazla olduğu bir durumda, iyi bir araştırma ile kişinin kendine, ilgi alanlarına ve isteklerine uygun olan iş alanını ve firmayı bulması pek zor olmayacaktır.

BAYİ OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Bir firmanın bayiliğini alıp, bayi olarak işinizi yürütebilmeniz için bir miktar sermayenin hazır olması gerekir. Ancak bir kişinin sermaye sahibi olması firmaların o kişiye kesinlikle bayilik vereceği anlamına gelmez. Firmalar isimlerini taşıyacak ve duyuracak kişiler ile işletmeler konusunda oldukça titiz seçimler yapmaktadır.

Bayilik almak istenen firmaya yapılan başvuru sonrasında firma istekli ile iletişime geçer ve genellikle kişiden finansmanı, kaynakları, özgeçmişi, eğitimi ve neden o işi yapmak istediği gibi bilgileri ister. Bu aşama sonrasında bayi adayı firma yetkilileri ile görüşerek bir nevi mülakata alınır. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde taraflar sözleşme maddeleri üzerinde görüşerek anlaşmaya gider. İki tarafın da şartları onaylaması ile sözleşme imzalanır ve bayilik hakkı verilir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.