Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı İŞKUR Kaydı

Fabrika Kurmak İsteyen Girişimcilere Kosgeb Desteği

Sanayi alanında üretim gösteren ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan küçük işletmelerin ilk aşamada yapmış oldukları harcamaların devlet tarafından karşılanması durumuna da Kosgeb Hibesi denilmektedir.

Fabrika Kurmak İsteyen Girişimcilere Kosgeb Desteği

Kosgeb, Kendi işini yapmak ve ticaret hayatına atılmak isteyen küçük işletmelere devlet tarafından sağlanan destek kredisine verilen addır. Sanayi alanında üretim gösteren ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan küçük işletmelerin ilk aşamada yapmış oldukları harcamaların devlet tarafından karşılanması durumuna da Kosgeb Hibesi denilmektedir. Devlet tarafından sağlanan, 50.000Tl’lik hibe kredi belli şartlar gerektirmektedir.

Kosgeb sağlamış olduğu geri ödemesiz ve faizsiz kredi destekleri ile anahtar teslimi fabrika kurumasına olanaklar sağlamaktadır. Böylelikle Bakanlık tarafından sanayi alanında büyüme gösteren ve Ülke ekonomisine fayda sağlayacak, aynı zamanda da birçok insanın istihdam olabilmesi için Kosgeb adı altında hibe kredi seçenekleri sunulmaktadır.

Kosgeb Girişimcilik Desteği Ve Hibe Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Kosgeb desteklerinden yararlanmak için herhangi bir şirkette %30 ‘dan fazla ortaklığın olmaması gerekiyor. Kosgeb girişimcilik desteklerinden yararlanmak için girişimcilik sertifikası alınması gerekiyor. Bunun içinde ilk önce hangi alanda faaliyet gösterilecekse bunun belirlenip, şirketin ona göre kurulduktan sonra Kosgeb işyeri açma kredisi yani Kosgeb girişimcilik kredisine başvurulması gerekir. İlk önce yapılması gereken şey, Kosgeb’ e danışılarak hangi faaliyet alanlarını desteklenip, desteklenmediğinin öğrenilmesidir. Örneğin; canlı hayvan üretimi, damızlık, süt üretimi yapan çiftçiler, Tarımsal alanlarda üreticilik yapan işletmeler gibi Ülke ekonomisine fayda sağlamak amacıyla kurulmuş fabrika veya küçük-orta ölçekli işletmeler daha çok yararlanabilmektedir.

Bu nedenle sonrasında karşılaşacağınız olumsuz bir sonuç neticesinde, şirket faaliyet alanınızı değiştirmek zorunda kalmamanız için şirket faaliyet alanınızın belirlenmesi ve vergi levhanızda da belirtilmiş olması gerekir. Şirket faaliyet alanı belirlendikten ve Girişimcilik sertifikası alındıktan sonra, Kosgeb’in internet sitesine girerek e kobi kaydı yapılarak, başvuru formu oluşturulur. Başvuru formu oluşturulduktan sonra belgelerin çıktısı alınarak kendi kaşe ve imzanız olmak kaydı ile Kosgeb’e resmi olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bütün bu işlemlerden sonra Kosgeb size bir danışman yönlendirecektir. Kosgeb işyeri açma kredisi için başlangıçta gerekli olan tüm işlemler yapıldıktan sonra, Kosgeb internet sitesinden size verilen kullanıcı adı ve şifresi ile KOSGEB hibe kredisinden yararlanmak için yeni girişimci desteğine başvurmanız gerekiyor. Daha sonrasında karşınıza çıkan evrakları doldurup, çıktılarını alarak, kaşe ve imzalayıp Kosgeb’e başvuru işlemi tamamlanır.

KOSGEB tarafından faaliyet gösterdiğiniz alan onaylandıktan sonra, şirket kuruluş aşamasında yapmış olduğunuz tüm harcama ve giderlerin faturalarını talep edecektir. Kosgeb’e sunulan harcamalara dair mutlaka fatura olması ve ödemelerinizin de banka aracılığı ile yapılarak belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Bütün bu istenilen belgeler doğru bir şekilde sunulduğunda, Kosgeb’in ilk kuruluş aşamasında size ödediği ödeme hibe kredisi olmaktadır.

Kosgeb Girişimcilik Kredisine Nasıl Başvurulur?

Kosgeb Girişimcilik Destek Kredisine başvurmak için ilk önce Uygulamalı Girişimcilik sertifikası almaları gerekmektedir. Bununla ilgili de belli tarihlerde sınavlar yapılmaktadır. Kosgeb Girişimcilik kredi desteği erkekler için %60, kadınlar için %70 oranında destek sunmaktadır. Unutulmaması gereken önemli bir husus, Kosgeb Banka kredisi şeklinde olmadığından belli kural ve şartlarının olmasıdır. Bu nedenle en başında doğru karar vermek ve sağlam adımlarla ilerlemek Kosgeb kredisinden yaralanmak adına oldukça önemlidir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sezgin AKSAKAL 1 yıl önce

Benim kosgeb girişimcilik eğitimi kursun bitti.Bize kurs veren kosgeb eğitmeni hocamız kendi iş planınızı kendiniz hazırlayın dedi ve isplaniornekler com bize bu siteyi verdi.Burada 2018 yılı kosgeb girişimci desteği girişimci iş planı örnekleri var, bu iş planı örneklerinden yararlanarak iş planınızı hazırlayıp kosgebe sunun dedi.Bu yolla aracı ve danışmanlara para ödemeden kendi kosgeb girişimci iş planınızı kolayca hazırlayabilirsiniz dediler.Bana mantıklı geldi örnek iş planlarına bakarak sizde kendi girişimci iş planınızı hazırlayabilirsiniz.

Avatar
Murat Acar 1 yıl önce

merhaba,
finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var, 20.000,00 tl'den 10.000.000,00 tl'ye kadar kredi teklif ediyoruz, güvenilir, verimli, hızlı ve dinamik,% 100 garantiyle de (avro, pound ve dolar) ) eğer ilgileniyorsanız, tüm krediler için geçerli faiz oranı (% 2).

Avatar
ahmet 1 yıl önce

Krediye ihtiyacınız var mı? Bir krediye ihtiyacınız varsa, lütfen bana ulaşın