Öne Çıkanlar Bayilik veren firmalar İŞKUR Yurtdışı İlanları Banka Memur Personel Alımı Anketörlük İşi İle Para Kazanmak

Girişimci Olmanın Size Kazandıracağı Beceriler

Bazıları için girişimcilik bir yaşam şeklidir, yeni fikirler yaratmak, ortaya koymak ve yönetici olmak onların hayallerinde var olan bir amaçtır. Başkaları için ise amaç değil bir araçtır, hayallerini gerçekleştirebilmek için bir araçtır.

Girişimci Olmanın Size Kazandıracağı Beceriler

Girişimcilik yalnızca para kazanmak değildir veya bir şirkette yönetici olmak değildir. Girişimcilik hususunda tecrübeli olmak sizi düşündüğünüz her konuda bir tık daha ileriye taşıyacaktır.

1- Eleştirel Düşünme Kabiliyetine Sahip Olmak

Olaylar karşısında eleştirel bir düşünce yapısına sahip olmak başarılı olmak için şarttır. Objektif olmak ve günlük hayatta her olayda eleştirel görebilmek gerekiyor. Objektif davranarak olayların kökenlerini daha iyi araştırabilir ve karşılaşılan sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. Profesyonel olarak eleştirel düşünce yapısı; etkili olmak ve hızlı sonuca ulaşmak gibi beceriler kazandırıyor. Özel hayatta ise ilişkilerin kaynağını daha iyi bulabilmeniz ve bireysel gelişim kaydedebilmek için nelere ihtiyacınız olduğunu gösteriyor.

2- Yaratıcılık

Girişimciliğin bir başka getirisi ise yaratıcılık, ilham denen olgu zorla gelmese bile biraz pratik sonucunda yaratıcılığı artırabilirsiniz. Beyin fırtınası yaparak geçen saatler sizi yaratıcı olmaya sürüklüyor ve çözüm yaratmanıza yardımcı oluyor. Bir süre sonra pratik kazanarak yaratıcı düşünceyi kendinize yaşam şekli yapabiliyorsunuz. Yaratıcılığı geliştiren hobiler edinebilirsiniz; resim yapmak, fotoğrafçılık, yazarlık gibi yaratıcılık gerektiren hobiler gelişiminize katkı sağlar. Bununla beraber işinizde göstereceğiniz yaratıcılığınızı artırarak başarılara koşturabilirsiniz.

3- Dayanıklılık

Girişimcilik riskli çalışma alanlarından bir tanesidir, ne kadar zeki davransanız da, teoriler üretseniz de bir anda finansal kaynak sorunlarından dolayı batabilir sıkıntıya düşebilirsiniz. Başarısızlık ve zor zamanlar sizi yorabilir, strese sokabilir ancak bu gibi zorluklara göğüs gerdikçe daha dayanıklı olacaksınız. Büyük sorunları aşmayı öğrendikçe küçük sorunlar sizi üzmeyecektir.

4- Bağımsızlık

Yeni bir girişimde bulunduğunuzda tüm sorumluluklar size ait olacaktır. Her türlü kararı siz verecek, kuralları siz koyacak, her adımı siz atacaksınız. Başlangıç için bu ürkütücü ve riskli gelebilir ancak zamanla bu bağımsızlık sizi mutlu edeektir. Deneyim kazandıkça kendi ayaklarınız üzerinde durmaya başladıkça daha hızlı kararlar alabilecek ve tırmanışa geçebileceksiniz.

5- Yönetim

Girişimcilikte planlı hareket etmek zorunda kalacaksınız, hayatınızı yönetirken takımınızı, personelinizi, müşterilerinizi ve zamanınızı yönetmeyi öğreneceksiniz. Ortaya koyduğunuz sermayeden en yüksek değeri üretmek, kısa zamanda en yüksek performansı sergilemek ve hızlı karar vermeyi öğreneceksiniz. İşletme sanatını öğrenecek, kaynak yönetimini öğrenecek en önemlisi şirket yönetimini öğreneceksiniz.

6- Kendini Pazarlamak

Şirket yönetiminde bulunmak bir gemide kaptanlık yapmak gibidir. Firmanın başında olduğunuz için herkes sizi görecek, tanıyacak firmanın yüzü olarak sizi bilecekler ve isim olarak tanınacaksınız. Gelecekte öz geçmiş olarak işinize yarayacak bu özellikler sayesinde uzman olduğunuz konuda çok kolay pozisyonlar elde edebileceksiniz.

7- Bağlantılar

Girişimcilik sayesinde çevrenizde yeni insanlar olacak, rehberinize yeni isimler kaydedecek, bağlantılar kuracak ve bu bağlantıları sürdüreceksiniz. Kurmuş olduğunuz bağlantılar size bir ömür katkı sağlayacak, başarısız olmuş bile olsanız bu süreçten bir şeyler öğrenecek, birilerini tanıyacak ve bu yolculuktan çok güzel yetenekler, insanlar tanımış olarak çıkacaksınız.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.