Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yaşlı bakım parası Banka Memuru Alımları 2019 Yemen İş İmkanları

Yaşam Koçu Olun, Dinleyerek, Yönlendirerek Para Kazanın

Dünyanın değişen düzeni içerisinde hızla artan nüfus ve hızla ilerleyen teknoloji insanları çok büyük kalabalıkların içerisinde yalnız kalmaya itti. Bu kimi zaman bir tercih olsa da kimi kişilerce de bir yalnız bırakılma durumu olarak ortaya çıktı.

Yaşam Koçu Olun, Dinleyerek, Yönlendirerek Para Kazanın

Dünyanın değişen düzeni içerisinde hızla artan nüfus ve hızla ilerleyen teknoloji insanları çok büyük kalabalıkların içerisinde yalnız kalmaya itti. Bu kimi zaman bir tercih olsa da kimi kişilerce de bir yalnız bırakılma durumu olarak ortaya çıktı. Aile bağları ile olan ilişkiler bile eskiye oranla daha yüzeysel bir hal aldığı için içinden çıkamadığı problemleri olanların, rahatlayabilecekleri bir omuz ya da düştükleri kuyulardan kendilerini çekip alacak bir el kalmamış olması kişileri daha da kötü hissettiren bir duygu haline geldi.

Bu duygu ile başa çıkabilme gücü kişiden kişiye göre değişse de insanın karşısında kendisini anlayan birileri olmadığında durum içinden çıkılması güç bir hal almaya devam edecektir. Bu tür durumlar ile baş etmeye yardımcı olan kişilerin oluşturduğu yeni bir meslek gibi görünen yaşam koçluğu çok yeni olmamakla beraber yakın zamanlarda yaygınlaşmış bir meslektir.

Yaşam Koçu Kimdir?

Yaşam koçu eğitim alarak yaşam koçu sertifikasına sahip olan kişidir. Genellikle üniversitesi mezunu olan yaşam koçlarının üniversite okumamış kişilerden de oluştuğu görülür. Bu eğitim okul bağlantılı değil sadece sertifika bağlantılıdır. Üniversitelerde böyle bir bölümün bulunmuyor oluşu alakasız bir bölüm okumuş bir kişinin bile eğer kendisini bu alanda geliştirmek isterse geliştirebileceği ve sertifikanın bu işi yapmak için yeterli geleceği görülecektir.

Yaşam Koçları Ne İş Yapar?

Yaşam koçları kişilerin sorunlara farklı bakış açıları sunarak hayata baktığı noktaları yeniden yapılandırmasını sağlayan kişilerdir. Belli bir ücret karşılığında saatlik, haftalık ya da aylık olarak çalışma süreleri ile danışmanlık hizmeti veren yaşam koçları aynı anda pek çok kişiye birden hizmet verebilir. Yaşam koçları kişilerin hangi sorunlar ile baş edemediğini öğrenerek bu sorunlara farklı açılardan yaklaşmasını sağlar. Yaşam koçları gerektiğinde minik etkinlik faaliyetleri önerir ve bu faaliyetlerin yapılıp yapılmadığını tıpkı bir öğretmen gibi kontrol eder. Burada konuya kendisini kaptırıp gerçekleşmeyen planlamalar için danışana tavır yapmak ya da sert davranmak söz konusu değildir.

Yaratıcı olurken makul olmak çok önemlidir. Kişilere arkadaşları ile yaşadığı bir sorun karşısında bir araya gelip eski günlerden sohbet etmelerini istemek makuldür ancak onlara hep birlikte çok uzak bir yolculuğa çıkmalarını söylemek çok mantıksız gelebilir. Kişiler bu durum için maddi olarak ya da zaman olarak uygun olmayabilir ve bu ödev kişilerin kendisini daha kötü ve işe yaramaz hissetmesini sağlayabilir. Yaşam koçları kişileri iyi hissettirmek için vardır. Dert dinlemek, gerektiğinde çok iyi bir arkadaş gibi yol göstermek, eksiklerini görmek ve yargılamadan düzeltmeye çalışmak yaşam koçunun çalışma alanı içerisinde yer alır. Yaşam koçlarının basit olmayan alternatifler üretmesi gerekir.

Danışan kişi bazı konuların içinden çıkamamış olabilir ve bu sorunlara yüzeysel öneriler sunmak yaşam koçunun yapabileceği hatalardan biri değildir. Çünkü danışan kişi bu sıkıntılarını sizinle paylaştığına göre farklı açılardan çözmek istediği için size para ödemektedir.

Nasıl İyi Bir Yaşam Koçu Olunur?

İnsanlara yardım etmeyi sevmek, iyi bir dinleyen olmak ve çalışma saatlerinin esnek olmasını sevmek yaşam koçu olmak açısından olumlu yönlerdir. Eğer kişi sertifikaya sahip olup bu alanda kitaplar okur ve katılacağı geniş kapsamlı eğitimler ile bu alanda kendisini durmadan geliştirir ise işsiz kalmayacağı gibi tanınması ve ün kazanması da çok kolay olacaktır. Günümüzde sadece ünlülerin, iş adamlarının yaşam koçundan destek almadığı düşünülecek olur ise bu çok geniş kapsamlı bir kitleye hitap edilen bir meslektir.

Saçma öneriler yerine bir müddet düşünmek, konunun pek çok geniş penceresini danışana açmak, ihtimalleri ve sonuçlarını değerlendirmek iyi bir yaşam koçunun yapması gereken işlemlerdir. Yaşam koçu kişiler hakkında notlar alarak anlatılanları unutmayarak da kalitesine yeni eklentiler yapar. İkinci seansta her şeyi baştan anlatmak zorunda kalan bir danışan uzun süre sizinle çalışmak istemeyecektir. Bu durumun aksine konuşulanları unutmadan yeri geldiğinde eski konuşmalardan örnekler vermek kişileri çok mutlu eder.

Önemsenmek saygı duyulmayı da beraberinde getirir ki bu durum yaşam koçunun kalitesini artıracaktır. Aynı zamanda her an saygılı ve kibar olmak, ne kadar dost canlısı olsanız da iş ilişkisine sahip olduğunuzu unutmadan profesyonelce adımlar atmak para kazanmanın ve saygınlığın anahtarlarıdır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.