Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Güvenlik görevlisi alımı Kabin Memuru İş İlanları İlköğretim Mezunu İşçi Alımı

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Başvuru Şartları

Devlet destekli büyükbaş hayvan kredi şartları nedir ? Hayvan besiciliği yapmak isteyen çiftçilerimize Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi veriliyor.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Başvuru Şartları

Hayvancılık sektöründe faaliyet yürütmek isteyen girişimciler için devlet desteği ile kredi imkanları bulunmaktadır.Bu hibe kredilerinden sadece yeni girişimciler değil, daha önce hayvancılıkla uğraşan ve işini ilerletmek isteyen kişiler de yararlanabilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvancılık faaliyetleri yapılan belirli illerde yıllık olarak büyükbaş hayvan üretimi için hibe vermektedir. Bu hibe oranları, her yıl değişebilir ancak genel olarak %50 ve 0 arasında değişmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından girişimcilere verilen hibe, bir iş kurmak ve ilerletmek için yine de yeterli değildir. Bu sebeple devlet bankaları tarafından; çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına, büyükbaş hayvan hibe kredisi imkanı sunulmaktadır.

Devlet Bankalarında Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi

Hayvancılık sektöründe yer almak veya işini ilerletmek isteyen girişimciler Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifine başvurarak düşük faiz oranı ve uygun ödeme koşulları ile büyükbaş hayvan hibe kredisi kullanabilir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvuru sırasında aradığı şartları sağlayan girişimciler; devlet desteği ile 750.000 Türk Lirasına kadar kredi kullanma şansına sahip olur.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi için Başvuru Şartları

Kredi için belirlenen başvuru şartları 2 kategoriden oluşmaktadır. İlk kategoride alınacak büyükbaş hayvanın nitelikleri belirtilmektedir. 2. Kategori ise kredi kullanmak isteyen çiftçi için aranan şartlardır.

1) Büyükbaş Hayvanda Aranan Şartlar

- Alınacak büyükbaş hayvan mutlaka Veteriner Bilgi Sistemi’ne (TÜRKVET) kayıtlı olmalıdır.

- Büyükbaş hayvan en fazla 1 kez yavrulamış olmalıdır.

- Çiftçinin büyükbaş hayvan yetiştirebilmek için en az 70 metrekare büyüklüğünde boş bir alana sahip olması gerekir.

- Alınacak büyükbaş hayvanların içinden en az 3 tanesi 8 aylık erkek ve melez veya kombine etçi cins olmak zorundadır.

-Alınacak büyükbaş hayvanlar en fazla 36 aylık olmalıdır ancak manda alınacaksa, 48 aylıktan büyük olmamalıdır.

2) Çiftçilerde Aranan Özellikler

- Hibe kredisine başvuracak çiftçinin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından belirlenen kredi notunun yüksek olması.(en az 1690 puan istenmektedir.)

- Vergi dairelerinden alınan, vergi borcu bulunmadığına dair evrak.

- Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olduğuna dair belge.

- Banka tarafından gerek duyulması durumunda; tercihen sigortalı çalıştığına dair bordrosu ve eşinin rızası bulunan, en az 2 kefil.

- Halihazırda büyükbaş hayvan sahibi ise, sahip olduğu büyükbaş hayvanların küpe numaraları; hayvanı yoksa ipotek olarak göstereceği mal veya mülk.

Başvuru Şartlarını sağlayan çiftçiler gerekli evraklarla birlikte, Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine şahsen müracaat ederek hizmetten faydalanabilir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.