Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yaşlı bakım parası Banka Memuru Alımları 2019 Yemen İş İmkanları

Damızlık Düve Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Devletin Hayvancılık ve Tarım alanlarında çiftçilere verdiği destekler içinde hibe paketleri önemli bir yer tutmakta ve bu sayede köye dönerek tarım ve hayvancılık ile ilgili faaliyet yürütmek isteyen girişimciler teşvik edilmektedir.

Damızlık Düve Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Bakanlar Kurulu ‘nda onaylanan ve sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre; 500 baş damızlık düve ile çiftçiliğe başlayacak ve kendi işletmesini kuracak kişilere %50 oranında hibe desteği sağlanacaktır. Hayvancılığa yeni başlayıp, işletmesi için inşaat yapacak veya kapasitesini arttırmak amacıyla işletmesini büyütmek için inşaat yapacak çiftçilerin inşaat yatırımına %50, dişi buzağı almak isteyen çiftçilerin damızlık düve yatırımına %50, Yem hazırlamada kullanılacak karma makinesi ve gübre sıyırma makinesi gibi ekipmanların yatırımı için %50 oranında hibe verilecektir.

Damızlık Düve Hibesinden Yararlanma Şartları

- Hayvancılık faaliyetlerine yeni başlayacak olan ve damızlık düveler ile birlikte bu iş için gereken alet, ekipman gibi malzemelerin alımı için başvuran çiftçiler,

- Halihazırda damızlık düve yetiştiren ancak işletme kapasitesini arttırmak ve damızlık düve sayısını 500’e çıkarmak isteyen çiftçiler,

- Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ’nde üyelik kaydı bulunan ve TÜRKVET sistemine en az 3 yıldır kayıtlı, sığır yetiştirme işletmesi aktif olan, gerçek ya da tüzel kişiler, devletin sağladığı damızlık düve hibesinden yararlanabilir.

Hibeden faydalanmaya hak kazanan çiftçilerin en az 5 sene boyunca işletme faaliyetlerini devam ettirmesi zorunludur. Her başvuru sahibi yalnızca 1 defa bu destekten yararlanabilecektir. Çiftçinin planladığı yatırım için devlet desteği yeterli gelmez ise çiftçi yatırım için kalan tutarı tamamlamak zorundadır ve bu tutarın tamamlanmaması halinde hibeden yararlanma hakkını kaybeder.

Damızlık Düve Hibesi Başvuruları

Damızlık düve hibesi almak isteyen çiftçilerin belirtilen başvuru şartlarını sağlaması gerekmektedir:

- Çiftçinin o yıl için belirlenmiş olan hibe verilecek yetiştirici olarak belirtilen illerden birinin sınırları içerisinde yetiştiricilik yapıyor veya yapacak olması.

-TÜRKVET sistemine kaydının yılbaşından önce yapılmış olması.

-İşletme kapasitesinin yeterli olması, belirtilen sayıda damızlık düve alımı sonrasında işletmenin fiziki şartlarının, işin gereklerini rahatlıkla karşılayabilecek olması.

- En az 20 ve en fazla 100 baş olarak düve alımı yapılması.

- Damızlık düve alımlarının; Tarım Kredi Kooperatiflerinden, düve yetiştirme merkezlerinden, tarım işletmeleri genel müdürlüğünden, hastalıktan ari işletmelerden, damızlık sığır yetiştirme birliği veya süt üretici birliğinden yapılması.

Hibeden yararlanmak isteyen çiftçilerin; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl yapılacak olan duyurunun ardından, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.