Öne Çıkanlar Yurtdışında Çalışmak İşkur 2019 İş ilanları Hayvan Hibesi Nasıl Alınır Kayserili Ev Hanımlarına Ek İş İmkanı

Devlet Destekli Büyük Ve Küçükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet tarafından, çiftçilere, hayvancılıkla uğraşan üreticilere hibe adı altında destek kredileri veriliyor. Peki Devlet Destekli Büyük Ve Küçükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Büyük Ve Küçükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet tarafından, çiftçilere, hayvancılıkla uğraşan üreticilere hibe adı altında destek kredileri veriliyor. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilere, hem hayvan yetiştiriciliğine teşvik ve Hem de Ülke ekonomisine katkı sağlaması olarak düşünülen hibe kredileri ile 5 yıla kadar uzanan vadeler ile geri ödeme olanakları sağlanıyor. İster küçükbaş, ister büyükbaş Devlet destekli büyük ve küçükbaş hayvan kredisi nasıl alınır? Soruları hakkında bilgilendirme yapabiliriz.

Hayvancılığın gelişmesi, ilerlemesi adına ve Kırsal kesimlerde yaşayan insanlara kendi işini yapma imkânı sunmak için devlet tarafından destek kredileri sunulmaktadır. Bu sağlanan hibe kredileri ile büyükbaş veya küçükbaş hayvanların, her türlü bakım alanından, yeminden suyuna kadar ihtiyaç duyulan bütün şartlarda çiftçinin yükünü azaltması düşünülmektedir. Yetiştirilen büyükbaş veya küçükbaş hayvanların et, süt, yün gibi Ülke ekonomisine de katkı sağlayacak unsurlar hedeflenmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların çoğaltılması ile daha fazla üretim ve daha fazla işçi istihdam edilmesi de düşünülen hedeflerdendir.

Ayrıca, hayvanlardan elde edilmesi planlanan süt ve süt üreticiliği için, gerekli süt sağma makineleri, mevcut hayvan sayısını arttırma ve büyümeye yönelik de destek kredilerinden yararlanılabilir. Bu nedenle çiftçileri desteklemek amacı ile Gıda Tarım Bakanlığı tarafından devlet bankaları aracılığı ile belli şartlar çerçevesinde faizsiz hibe kredileri verilmektedir. Verilen bu destek ile ilk aşamada karşılaşılan, çiftlik, yem, bakım gibi yüksek maliyetler gösteren aşamalarda çiftçinin işini kolaylaştırılması sağlanır.

Çiftçi belgesine sahip olan çiftçilerin hibe kredisi başvuru yapmalarında, 30 bin Tl ye varan hibe ile geri kalan miktarın da devlet bankaları tarafından faizsiz, 5 yıla varan vadelerde geri ödeme imkânı sunulmaktadır. Böylelikle 5 yılın sonunda, elindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısı artarak, kar olarak kalacaktır.

Devlet Destekli Hibe Hayvan Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi almanın belli başlı şartları vardır. Öncelikle hibe kredisi almak isteyen çiftçilerin ‘’çiftçilik belgesi’’ olması gerekir. Daha önceden bankalara herhangi bir borcu ve yasal takip işlemlerinin olmaması da önemlidir. İlk defa bu işi yapmayı düşünenler için; hayvan yetiştiriciliğin kolay olmadığı ve maliyetlerin de yüksek olduğu düşünüldüğünde, iyi bir ön araştırılma yapılması, piyasa koşulları, maliyetleri etkileyen giderler hesaplanmalıdır. Hatta bu işle uğraşan kişilerden de detaylı bilgiler alınabilir. Kurulacak çiftlik yeri, kapasite, çevresel, temizlik ve sağlık bakım hizmetleri gibi faktörler mutlaka iyi araştırılmalıdır.

Sonrasında bulunduğunuz ile bağlı Gıda ve Tarım Bakanlığına ait il veya ilçe müdürlüklerine giderek projenizi sunup, başvuru yapabilirisiniz. Gerekli şartlar uygun görüldüğünde, hibe olarak geri ödemesiz 30 bin tl tutarında devlet kredisi ve diğer kalan meblağ için uygun faizli banka kredisi alabilirisiniz.

Devlet Destekli Hayvan Kredisine Nasıl Başvurulur?

Devlet tarafından alınan hibe kredisine ilave olarak devlet tarafından devlet bankaları ve özel bankalar aracılığı ile faizsiz, avantajlı krediler almak da mümkün. Bunun için bankaların istemiş olduğu genel bilgi ve evraklara sahip olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Devlet destekli hibe kredisi başvurusu için gerekli olan evraklar:

*Nüfus Cüzdanı

*Gelir Belgesi

*Çiftçilik Belgesi

*Firma Bilgileri

*Gerekli olduğunda kefil veya sahip olunan varlığa ait belge (tapu, ruhsat vs.) istenilebilir.

Devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz alınan kredi ile kurulan çiftliklerde büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile üretime katkı sağlanacağı gibi pek çok insana da iş imkânı sunularak istihdam edilmesi sağlanılabilir. Devlet destekli hibe ve faizsiz krediler sayesinde, büyük şehirlerde yaşayamayan insanlar için kendi işini yapabilmesi adına teşvik edici yararlar sağlamaktadır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.