Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Memur Alımı Personel alımı Banka Sınavları

Kosgeb Başvurusu İçin İş Planı Örnekleri

Ülkemizde özellikle son yıllarda kendi işini kurmak isteyenlerin sayısı gitgide artmaktadır. Kendi işini kurmak isteyenlerin ilk araştırdığı konu ise Kosgeb tarafından verilen iş yeri açma destekleridir.

Kosgeb Başvurusu İçin İş Planı Örnekleri

Ülkemizde özellikle son yıllarda kendi işini kurmak isteyenlerin sayısı gitgide artmaktadır. Bu anlamda da kişiler girişimlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için ülkemizde bu girişimcilere geri ödemesiz ya da faizsiz kredi seçenekleri ile nakit para kaynağı sağlayan kurumların başında kosgeb kurumu gelmektedir. Bu kurumun kişilere sağladığı faizsiz ya da geri ödemesiz krediler ile yeni bir işe atılacak olan girişimciler için yepyeni bir nakit kaynağı yaratılmaktadır.

Bu sebeple de yeni bir işe girişecek olan kişiler için eğer kişinin belirli bir nakdi ya da bütçesi yok ise bu durumda kurumun girişimcilere sağladığı bu kredi avantajlarından yararlanmak kişiler için oldukça iyi olabilmektedir. Bu sayede girişimde bulunacak olan kişiler faizsiz kredi ya da geri ödemesiz kredilerden kendilerine uygun görülen krediler kapsamında karlı işler adı altında yepyeni bir girişimde bulunabilirler. Fakat burada kişilerin KOSGEB'e başvurmadan önce dikkat etmeleri gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Kosgeb'e Kredi Başvurusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

- Önce hangi sektöre ve iş koluna gireceğinize karar vermeniz gerekmektedir.

- İş koluna karar verildikten sonra bu işi gerçekleştireceğiniz il ya da bölgeye karar vermeniz gerekmektedir.

- Ardından iş kolunun piyasadaki durumu ve aynı işi yapan firmaların durumları araştırılmalıdır.

- Dükkan, personel ve malzemeler ile ilgili akla gelebilecek tüm masrafların ortalama bir değerinin araştırılması gerekmektedir.

- Son olarak da daha önce herhangi bir iş girişiminde bulunduysanız bu girişimlere ait tüm verileri dosyaya ekleyebilirsiniz. Ardından da KOSGEB size hangi sebepten dolayı kredi vermelidir? bu sorunun cevabını da etkili bir şekilde bulmanız ve karşınızdaki jüriyi sizlere yeni iş kurmak amacı ile kredi vermeye ikna etmeniz gerekmektedir.

Kosgeb'in Girişimcilere Sağladığı Destekler Nelerdir?

Temel olarak KOSGEB daha çok yeni iş fikirleri sağlayan girişimcilere yeni iş fırsatları kapsamına maddi anlamda destek kredileri sağlamaktadır. Girişimcilerin genel destek programı dahilinde pek çok farklı alanda ve şekilde kurumdan destek kredisi alması günümüz şartlarında mümkün. Bununla beraber kişilerin KOSGEB'ten kredi almak için başvuruda bulunmadan önce mutlaka diğer kişilerin geliştirdiği iş fikirlerinden hariç yepyeni bir iş fikri yaratmalı ve de ardından da bu iş fikrini geliştirerek jüri tarafından kabul edilmesi açısından tasarlamaları gerekmektedir.

Kurumun girişimcilere sağladığı destek programlarından bazıları;

- Genel destek programı.

- Eleman desteği ve istihdam desteği programları

- Yurt içi ve yurt dışı fuar ve etkinlik destekleri

- Akla gelebilecek her türlü tanıtım ile ilgili destekler

- Hem şirket sahibi hemde şirkette çalışan nitelikli ya da niteliksiz tüm elemanlar için eğitim desteği ile beraber şirketlere ya da müşterilere sunulan danışmalık hizmeti desteği

- KOSGEB, girişimcilik kapsamında kişilere ya da firmalara her türlü araştırma ve geliştirmeyi kapsayan AR-GE kapsamına giren tüm konularda da destek vermektedir.

- Bunun yanı sıra KOSGEB, kredi faizi konusunda da girişimcilere destek vermektedir.

Kosgeb'in Tarihçesi Ve Gelişimi

1990'lı yılların başlarında kurulan KOSGEB başlangıçta özellikle 1993 ile 2013 yıllarına kadar daha çok imalat sektörüne yönelik girişimde bulunacak olan kişilere destek kredileri sağlayan bu kurum, 2013 yılından sonra hizmet ve diğer sektörlere de girecek olan yeni girişimcilere de destek kredisi vermeye başlamış durumdadır. Bu sebeple de önceden sadece imalat sektörüne girişecek kişiler tarafından tercih edilen bu kurum, artık günümüzde imalat dışındaki sektörlere de girecek olan girişimcilerin kosgeb kredi ve hibe kapsamında başvuruda bulunacağı bir kurum haline gelmiştir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.