Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı İŞKUR Kaydı

Kosgeb İş Planı Ve Proje Örnekleri

Kosgeb; işini kurmak isteyen girişimcilerin iş fikirlerinin olup ancak nakit yönünden yetersiz olup, destek almak isteyen kişilere destek sağlayan kurumdur. KOSGEB’in açılım küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır.

Kosgeb İş Planı Ve Proje Örnekleri

Kosgeb; işini kurmak isteyen girişimcilerin iş fikirlerinin olup ancak nakit yönünden yetersiz olup, destek almak isteyen kişilere destek sağlayan kurumdur. KOSGEB’in açılım küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. Asıl amacı, yene girişimcileri desteklemek ve yeni kurulan işletmelere destek sağlayarak piyasanın canlanmasını sağlamaktır.

Kosgeb projesinin önemi

KOSGEB’in tüm desteklerinden faydalanmak için bir kosgeb iş planı projesi olması gerekiyor. Eğer kosgep planınız yoksa KOSGEB’in desteğinden faydalanmanız mümkün değildir. Eğer yeni bir yeri açacak yeni girişimci iseniz, onaylanması gereken bir iş planı yapmanız gerekiyor. Yeni bir iş kuracak olanlara destek sağlayan ve yeni bir iş yeri açacak olanlara hibe ve geri ödemeli faizsiz kredi veren KOSGEB’in desteklerinden faydalanmanız için iyi ve yeni bir iş planınızın olması gerekiyor. Eğer iş planı hakkında bilginiz yoksa iyi bir iş planı hazırlamak için KOSGEB’in açtığı girişimcilik kurslarına gidip hem girişimcilik sertifikasını almanız gerekir hem de kurs veren hocalardan iş planının nasıl yapıldığı hakkında destek almanız gerekir. Girişimcilik sertifikanızı almadan KOSGEB’in desteklerinden faydalanamazsınız. Bu girişimcilik kursları her ilde ücretsiz olarak İşkur tarafından veriliyor.

KOSGEB’in desteklediği projeler nelerdir?

KOSGEB’in hangi sektörü desteklediğini öğrenmek için kosgeb sayfasına girerek kobi alt başlığı altında bulunan desteklenen sektöre tıklayıp, iş yerini hangi sektör üzerine açmak istiyorsanız ismini yazıp o sektöre destek verip vermediğini öğrenebilirsiniz. Yani KOSGEB’in destekleyeceği sektörler KOSGEB’in sayfasında nace kodu ile belirlenmiştir. Bu belirlenen sektörler dışında olan sektörlere kosgeb hibe ve ya geri ödemeli faizsiz kredi vermez. Eğer iş fikriniz güzelse ve belirlenen sektörün içinde ise uzmanlar tarafından hemen onay alır.

İyi bir iş planı olup Kosgeb’ten destek alan kişilerin bazıları iş yerini kurmamıştır. Çünkü iş planları çok iyi olduğu için Kosgeb’ten hemen destek almışlardır. Örnek verecek olursak; küçük bir pasta dükkanı açmak istediğiniz zaman kosgeb bu iş planınıza çok ilgi çekici bir iş olmadığı için hemen destek vermeyebilir. Ama bir parfüm üretmek için iş planı yaparsanız kosgeb uzmanlarına daha çekici gelir ve hibe ya da geri ödemeli faizsiz kredi almanız daha da kolaylaşır.

KOSGEB’e iş planı hazırlamak için öncelikle KOSGEB’in veri tabanına kayıt olmanız gerekir. Daha sonra kobi beyannamesi doldurulur. Kosgeb şifrenizi alarak kosgeb sayfasında mevcut olan kosgeb iş planı proje örnekleri gibi iş planını hazırlayıp çıktısını almalısınız.

İş planı projesi nasıl oluşturulur?

Kosgeb iş planı aşamaları şöyledir;

Öncelikle İşletmeyi kuracak kişi ve ortakları tanıtılır, işletmenin hangi faaliyet üzerine kurulacağı belirtilir ve kurulma aşamasının süresi belirtilerek genel bilgiler oluşturulur. Eğer ortaklarınız varsa bunların kimlik bilgileri adres ve iletişim bilgileri verilir. İşletmenin ne üzerine kurulacağı, seçtiğiniz iş sektörünün nedeni, vizyonu, misyonu, kısa ve uzun sürede ne yapacağınız istenilir.

Yapacağınız sektörü araştırıp araştırmadığınızı öğrenmek için pazar bilgileriniz ve iş planınız istenmektedir. Ayrıca müşteriye nasıl hizmet sunacağınız, iş yerinizin yer seçimi ve ürününüzün tanıtımı da istenir. Hangi sektörde iş yapacaksanız nace kodunu girdiğiniz sayfa da üretim planı sayfasıdır. İşletmenizin genel bilgilerini de belirtmelisiniz.

Yönetim planınızı yaparak, kaç tane personel çalışacağına, sahip olduğunuz mesleki belgeleri de belirtmelisiniz. Daha sonra işletmeyi ilk açacağınız esnada işletmenin aylık giderini, ne kadar üretim yapacağına, satış da ki hedefinizi, ne kadar sürede kar edeceğinizi de belirtebilirsiniz.

Hazırlanan iş planı Kosgeb’ten faydalanmak için hazırlanır. Kuruluş aşamasında, makineler için, işletmenin giderleri ve işletmenin sabit olan yatırımları için yaptığınız harcamaları da başvurduğunuz esnada iş planınızda belirtmeniz gerekiyor.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.