Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Memur Alımı Personel alımı Banka Sınavları

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından faizsiz olarak verilen KOSGEB kredisine kimler başvuru yapabilir? KOSGEB başvuru şartları neler, faizsiz KOSGEB kredi nasıl alınır? İşte KOSGEB başvuru şartları ve tüm detaylar…

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Kosgeb Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı içerisinde yer almakta olan, bir devlet kurumudur. Kosgeb kredisi, bu başkanlık tarafından verilmekte olan kredilerdir. İş yeri açma isteğinde olan veya işini büyütmek isteyen girişimciler, Kosgeb'e başvuru yapmak sureti ile, kişiye özel olan destek ve teşviklerden yararlanabilirler.

Kosgeb Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kosgeb üzerinden girişimcilik kredisi almak isteyen kişilerin, Kosgeb tarafından düzenlenmekte olan Girişimcilik Eğitimlerine katılmaları gerekmektedir. Eğitim süresi 32 saat olan bu kursu bitiren girişimcilere, sertifika verilir. Girişimcilik Kursları, Türkiye'nin bütün illerinde verilmektedir. Diyarbakır ilinde kurslara katılıp sertifika almış olan bir girişimcinin, İzmir de iş yeri açması mümkündür, bir ilden alınmış olan sertifika tüm iller de geçerli olmaktadır. Kosgeb'in bankalar ile bağlantısı yoktur. Yalnız Kosgeb üzerinden alınacak olan 100.000 TL kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir.

Teminat mektupları, kredi garanti fonundan vaya bankadan alınmaktadır. Bankalara kredi borcu ola kişiler, bankaya teminat başvurusunda bulunduklarında, yapılmakta olan değerlendirmelerin sonucunda, teminat mektubu alamama olasılıkları bulunmaktadır. Kredi borçları, Kosgeb kredisi alabilmek için engel teşkil edebilmektedir. Bankalar yalnızca, Kosgeb'in verdiği 50.000 TL oranındaki hibe kredi miktarına karışmamaktadır.

Bankalar üzerinden kredi teminat başvuru formunu alamayan kişiler, bu girişimcilere destek olma amacı ile kurulmuş olan Kredi Garanti Fonu'na başvuruda bulunabilir. Bu fon Kosgeb ile ortak olarak kurulmuş olan bir fondur. Bu fonun başvuruyu değerlendirerek olumlu bulması sonucunda, teminat mektubunu almak, mümkün olmaktadır. Bunun dışında Teskomb'da teminat mektupları vermek için kurulmuş olan bir kuruluş olup, bu merkez de başvuru işlemleri ile ilgilenmektedir.

Faal durumda çalışan iş yerine sahip olan girişimciler, iş yerlerini kapatarak yeni bir iş yeri açmayı planlamaları durumunda, bu iş yeri için gerekli olan planları hazırlayarak, Kosgeb'e başvuru yapabilmektedirler. Bunu dışında şahıs firması sahibi olan kişiler de, firmalarını şirkete dönüştürerek başvuru da bulunabilirler. Şirkete dönüşen firmanın, statüsünde değişiklik olduğundan, yeni bir vergi numarası alacağından, yeni bir işletme sayılacağı için, Kosgeb bu vasfa sahip olan şirketlere de kredi sağlamaktadır.

Hayvancılıkla uğraşmakta olan kişiler Kosgeb'den yalnızca, mandıra malzemeleri, süt muhafaza tankı, süt sağma makinesi gibi malzemeleri alma amaçlı kredi alabilirler. İnek, keçi, koyun, arı tarzında hayvan alımları için Kosgeb kredi vermemektedir. Bu tarz hayvan ihtiyacı olan kişiler için, Tarım Bakanlığı desteğinde hayvancılık kredileri vermekte olan, Ziraat Bankaları şubelerine başvurmak gerekmektedir.

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb'in vermekte olduğu krediler, girişimcileri desteklemek amacı ile verilmekte olan kredilerdir. Girişimcilere iş yeri kurmaları için verilen bir ödeme değildir. Girişimci işini kuracak, bütün harcamalarını faturalandıracak ve yapmış olduğu bütün masrafların %70'ini Kosgeb'den geri alabilecektir. 50.000 TL hibe kredi almak için, 70.000 TL tutarında fatura, 100.000 TL kredi almak için ise, 150.000 TL tutarında faturanın, Kosgeb'e verilmesi gerekmektedir. Geri alınabilecek olan oranlar, kişinin cinsiyetine ve bölgelere göre değişmektedir. Ödenecek olan para, girişimcinin hesabına yatırılabildiği gibi, girişimciye hizmet sağlamakta olan firmanın hesabına da yatırılabilir.

Faturalar ve teminat mektubu ile Kosgeb'e başvuru yapılması durumunda 70.000 TL ye varan miktarlarda sıfır faiz oranına sahip olan krediyi almak, mümkün olmaktadır. Kosgeb kredilerinin 3yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır, 3 yıl sonunda girişimci Kosgeb'e yeniden başvuru yapmak sureti ile, bir kez daha kredi alması mümkün olmaktadır.

Kredi Miktarı, Denetlemeler

Kosgeb desteklemekte olduğu sektörlere, karşılıksız ve geri ödemesiz olmak üzere 50.000 TL, faizsiz ve geri ödemeli olarak 100.000 TL hibe kredi miktarlarında ödeme yapmaktadır. Kosgeb kredi desteği, bayanlara %90 oranında, erkeklere ise %70 oranındadır. Bu oranlar, bölgelere göre değişmektedir.

Kosgeb'den kredi almış olan girişimciler, Kosgeb tarafından görevlendirilmiş olan yetkililer tarafından 3 yıl süresince denetlenmeye tabi tutulmaktadırlar. 3 Yıl süresi boyunca girişimcinin işletmesini kapatması yasaktır. Bu yasak, iflas şeklindeki mecburi kapatmaları kapsamamaktadır. Kosgeb'in yaptığı denetlemeler sırasında, yasal olmayan şekilde girişimcinin almış olduğu kredi ile satın aldığı malzemeleri sattığı, kötü kullandığı, buna benzeyen kötü niyetli davranışlar sergilediği saptanırsa, Kosgeb'in vermiş olduğu bütün kredi, faizi de dahil olmak üzere girişimciden tahsil edilmektedir. Girişimcinin parayı ödememesi durumunda, devlet icra yoluna gitmektedir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.