Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yurtdışında Çalışmak Yaşlı bakım parası Banka Memuru Alımları 2019

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Hangi Durumlar İle Karşılaşılır?

Pek çok kişi acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalar tarafından verilmekte olan kredilerden kullanmaktadır. Kişilerin ihtiyaç duyduğu nakit eksikliğini gidermede önemli bir araç olan banka kredileri ödenmediği durumlarda kullanıcılarının başına ciddi problemler açabilmektedirler.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Hangi Durumlar İle Karşılaşılır?

Pek çok kişi acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalar tarafından verilmekte olan kredilerden kullanmaktadır. Kişilerin ihtiyaç duyduğu nakit eksikliğini gidermede önemli bir araç olan banka kredileri ödenmediği durumlarda kullanıcılarının başına ciddi problemler açabilmektedirler. Günümüzde, ülkemizdeki insanların büyük çoğunluğunun kredi borcunun olması kredilerin ödenmediklerinde ne gibi problemlerle karşılaşılabileceğinin bilinmesi zorunluluğunu beraberinde getirmiştir.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Hangi Durumlar İle Karşılaşılır?

Çeşitli sebeplerle ödemesi geciken kredi borçları ödemedikleri toplam güne göre değerlendirilir. Kredi taksitinin son ödeme tarihinin geçmesinin üzerinden 90 günlük bir süreye kadar ciddi bir problem meydana gelmemektedir. Ancak son ödeme tarihinin üzerinden 90 gün geçmiş olan kredi ödemeleri bu süre zarfında itibaren yasal takibe düşmektedir. Yasal takip başlamadan önce son ödeme tarihinden 60 gün geçmesinin üzerinden borçluya banka tarafından İhtar çekilmektedir. İhtar çekildiği andan itibaren kredi borcu faizi ile birlikte ödenme imkânına sahiptir. Ancak ihtara rağmen ödenmeyen kredi borcu, yasal sürecinde başlaması ile birlikte çeşitli yaptırımlar ile kredi çeken kişilere yansımaktadır.

Hukuki Sürecin Başlaması

Son ödeme tarihi üzerinden 90 gün geçmiş olan kredi borcu ihtara rağmen ödenmediği durumlarda Kredi kullanan kişiler Merkez Bankası'nın kara listesini düşmüş olacaklardır. Bu şekilde kredi sicili bozulmuş olan kişiler beş yıl süre ile herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı alma imkânlarını kaybederler. Hukuki sürecin başlaması aşamasında borçlu kişiler bankalar ile iletişime geçerek borcun yapılandırılmasını ya da tamamen ödenmesini sağlayabilirler. Ancak bu durumlara yerine getirmeyen kişiler için mahkeme süreci başlamış olur.

Mahkeme sürecinin başlaması ile icra dosyası halini alan kredi borcu, borçlu olan kişilerden çeşitli yöntemler ile tahsil edilmeye başlanır. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanlar icra yöntemleri, banka hesaplarının bloke edilmesi ve maaşların belli bir bölümüne el konulması gibi yöntemlerdir. Bu süreçler başladıktan sonra artık geri dönüş bulunmamaktadır. Kredi borcu bulunan kişiler bu noktadan sonra dosyaları icrada oldukları için icra daireleri ile muhatap olma konumuna gelirler. İcra daireleri vesilesiyle taksitle indirilebilecek olan kredi borcu ödeme taahhüdü ve sözü verilerek kapatılabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, icra dairesine ödeme sözü verildikten sonra borcun ödenmemesi durumunda hapis cezası ile karşı karşıya kalınabilmesi durumudur.

Kredi borcunun tahsili için farklı yaptırım yöntemlerinin olmasının yanı sıra kişiler için bir diğer tehlikeli olurum Merkez Bankası'nın kara listesine girmektir. Bu durum kişilerin ticari hayatlarını önemli ölçüde olumsuz olarak etkilemekte ve gelecekteki ticari faaliyetleri riske etmektedir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.