Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yaşlı bakım parası Banka Memuru Alımları 2019 Yemen İş İmkanları

Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır, Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Okumaya çocuk kalmasın diye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her zor durumda olan ailelere ve çocuklara yardım parası verilmektedir.

Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır, Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Okumaya çocuk kalmasın diye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her zor durumda olan ailelere ve çocuklara yardım parası verilmektedir. 2018 yılı ile birlikte geniş bir katılım ağının sonunda verilen desteklerin miktarı da ulaşım kanalları da geniş bir noktaya taşınmaktadır. Bu öğrenci para yardımı seçeneklerinden faydalanmak için ailelerin direkt olarak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdır. Her şehrin merkezinde bu müdürlükten bulunmaktadır ve gerekli ön işlemler, ön görüşmeler burada yapılır. Eğer müdürlükte yetkili kişiler ailenin ve çocuğun eğitim için gereken paradan yoksun olduğuna karar verirse söz konusu yardımlar yıllık bir bilanço ile verilmektedir.

Öğrenci Yardımı Parası Herkese Eşit Mi Dağıtılır?

Son zamanlarda yeniden gündeme gelen devlet öğrencilere para veriyor haberi ile birlikte okulların çeşitli kademelerinde eğitim gören ve görmek isteyen öğrencilere yardım eli devlet tarafından uzatılmaktadır. Okulların kademelerine göre verilen ücretler de artış göstermektedir. Buna göre en az rakam ilköğretim okullarında eğitim gören çocukların ailelerine verilir. Aylık olarak ilköğretimde okuyan çocuğu ya da çocukları bulunan velilere tam olarak 684 lira verilmektedir. Öğretim hayatı boyunca bir yıl süre ile bu ücret kesintisiz olarak dağıtılmaktadır. Bir sonraki sene de aynı yardımdan faydalanmak isteyen aileler yeniden başvuru yapmak zorundadır.

Lise öğrencilere verilen meblağ ise ilköğretim öğrencilerine verilen miktardan biraz daha fazla olup aylık 730 liradır. Üniversite öğrencileri de bu yardım paketlerinden ve paralardan faydalanabilmektedir. Durumu olmayan ve bunu yetkililere ispatlayan üniversite öğrencileri aylık 821 lira destek görmektedir. Okul öncesi eğitimi, yani anaokulunda okuyan çocukları da unutmayan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü küçük öğrenciler için de aylık olarak 456 lira gibi para yardımında bulunmaktadır.

Kimler Öğrenci Para Yardımından Faydalanabilir?

Sunulan seçeneklerden önceliği maddi durumu yetersiz olan öğrenciler ve aileler almaktadır. Kaliteli ve eksiksiz bir eğitim almak için gerekli gelir kaynağı ve maaşı olmayan aileler başvuru sonuçlarında tek tek tespit edilerek yardıma bağlanmaktadır. Bununla birlikte deprem, yangın gibi kaza ve afetlerden sonra iktisadi açıdan zorluk çeken tüm aileler de bu ödeneklerden sınırsız bir şekilde faydalanabilirler. Hem üniversite öğrencisi olup hem de maddi şartları gereği devlet yurtlarında kalan öğrenciler de devletin sunduğu bu yeni yardımlardan faydalanabilirler. Yaş gerekçesi ile yetiştirme yurdundan ayrılmak zorunda kalan ve tahsiline devam etmek isteyen tüm öğrenciler için de ödenekler mümkün ve mevcuttur. Bakanlık Komisyonunun çeşitli araştırmalar ve incelemeler sonucu eğitim giderlerini karşılayamayacağı tespit edilmiş tüm öğrenciler de başvurular sonucunda para yardımı alabilmektedir.

Öğrenci Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yapılacak başvurular öncesi çeşitli belgeleri toplamak ve eksiksiz bir şekilde yetkili mercilere ulaştırmak gerekir. Bu belgelerin başında bir adet kimlik fotokopisi yer almaktadır. Bunun dışında iş-kur kayıt belgesi de zorunlu kılınan belgelerden bir diğeridir. Para yardımından faydalanmak isteyen aileler İş- Kur'a giderek kayıt belgesi oluşturmalı ve bu belgeyi Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne getirmelidir. İstenen diğer belgeler arasında ikametgah belgesi, söz konusu ailenin kaç kişiden oluştuğuna dair Nüfus Müdürlüğü onaylı belgeler de bulunmaktadır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.