Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Personel alımı Evde Ek İş 250 Danışma Memuru Alımı

Vitrin Tasarlayın Paranızı Kazanın

Vitrinler mağazaların aynasıdır, demek yanlış olmaz. Vitrinin dizaynı, dekorasyonu ve bu dekorasyon içinde öne çıkan her ürün söz konusu mağaza ya da dükkânı temsil etmektedir.

Vitrin Tasarlayın Paranızı Kazanın

Vitrinler mağazaların aynasıdır, demek yanlış olmaz. Vitrinin dizaynı, dekorasyonu ve bu dekorasyon içinde öne çıkan her ürün söz konusu mağaza ya da dükkânı temsil etmektedir. İnsanların bir mağaza ya da dükkâna girmesine neden olan ilk şey vitrinlerdir. Vitrin ne kadar cezp edici bir görüntüye sahipse o kadar çok kişinin dikkatini çeker ve söz konusu mağazaya girmesini sağlar. Dolayısıyla bu noktada vitrin, mağazalar için son derece önemlidir.

Bu kadar önem arz eden vitrinlerin hazırlanışı titizlik gerektiren bir iştir. Vitrinin ışıklandırılmasından aksesuar seçimine mankenlere giydirilecek kıyafetlere kadar her detay özenli bir çalışmayı gerektirir. İşte tüm bu çalışmalar vitrin tasarımcılığı adı altında yapılmaktadır. Dolayısıyla, vitrin tasarımcılığı yeni bir para kazanma alanı oluşturmuştur. Sizlerde bu alanda çalışarak para kazanabilirsiniz. Vitrin düzenleyiciliği, vitrin tasarımcılığı ve görsel tasarım uzmanı olarak bu sektörde para kazanmanız mümkün. Şimdi, bu konunun detaylarını gözden geçirelim.

VİTRİN TASARIMCILIĞI İÇİN İZLENECEK YOL

Serbest piyasa ekonomisi içinde yer alan tüm markalar her alanda birbirleriyle rekabet ederler. Rekabet alanlarından biri de vitrinlerdir. Her marka, benzersiz ve göz alıcı bir vitrin sahibi olmak ister. Dolayısıyla, vitrin tasarımcılığı yapmak için bazı niteliklere sahip olmak gerekir. Vitrin düzenlemek sadece mankenlere doğru kıyafet ya da ürünleri giydirmekten ibaret değildir.

Öncelikle görsel düzenleme sorumlusu olmak için güzel sanatlar ya da sahne tasarımı gibi bölümlerden mezun olmanız gerekir. Vitrin tasarımcılığı işine en yakın bölümler bu bölümlerdir. Vitrine o sanatsal görüntüyü verebilmeniz için sanatsal bir bakış açısına ve donanıma sahip olmanız önemlidir. Yapacağınız düzenleme insanların ilgisin çekmeli, vitrine verilecek dekorasyonun bir bütünlüğü olmalı ve göze hitap etmelidir. Aynı zamanda modayı yakından takip etmelisiniz. Böylece tasarladığınız vitrinde ürünleri modaya uygun kombinler eşliğinde sergileyebilir ve söz konusu markanın memnuniyetini kazanabilirsiniz. Bu noktada çalışacağınız markanın memnuniyeti sizin için ön planda olacaktır. Marka, satışa sunduğu ürünlerin vitrine en iyi şekilde yansıtılmasını ister. Sizin, markanın bu isteğine en doğru ve şekilde cevap vermeniz gerekir.

Dış görünüş hayatın her alanında etkili ve önemli olduğu kadar vitrin tasarımcılığında da ön plana çıkıyor. Düşünün ki bir ürünün ambalajı ya da paketi güzel olduğunda nasıl dikkat çekiyor ve alıcı kazanıyorsa bu durum vitrinler için de geçerlidir. Vitrin ne kadar göz alıcı ve güzel olursa bu da sizin işinizi ne kadar iyi yaptığınızı gösterir. Bu nedenle, bu noktalara özen göstermeniz önemli. Aynı zamanda, vitrin tasarımcılığı para kazandıran bir iş olarak son derece keyifli ve eğlencelidir.

Vitrin tasarımcılığı yaparken dikkat edilecek diğer önemli husus etiketlerdir. Ürünlerdeki etiketlerin bazılarında fiyat bulunur. Bilindiği üzere yüksek fiyatlı ürünlerin satışa sunulduğu mağazalarda ürünlerin üzerindeki etiketlere fiyatlara yer verilmez. Daha düşük fiyatlı ürünlere sahip mağazalarda ise vitrinlerde yer alan ürünlerin etiketlerinde fiyatlar yer alır. Sonuç itibariyle etiketlerde yer alan fiyatlar söz konusu mağazanın satışlarını ve mağazaya girecek olan müşteri sayısını etkileyen bir faktördür. Bu durumu da göz önüne almanız gerekir.

VİTRİN TASARIMCILIĞI İÇİN KURS

Yukarıda da bahsedildiği gibi güzel sanatlar ya da sahne tasarımı mezunu olmanız gerekiyor. Daha doğrusu, mağazaların ya da markaların birçoğu bu bölümden mezun olan kişiler ile çalışmayı tercih ediyorlar. Sonuçta bu bölüm mezunları bu işe daha yakın oldukları için tercih sebebi oluyorlar. Aynı zamanda vitrin tasarımcılığında belli bir deneyime sahip olmak şartı aranıyor. Ancak, bu iş alanında donanımlı kişilere ihtiyaç artmıştır. Markalar vitrin tasarımcılığına çok önem verdiği için bu konuda eğitimli çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda ihtiyaç arttıkça söz konusu bölümlerden mezun olmayan ve bu işte çalışmak isteyenler için ilgili kuruluşlar bu işin eğitimini vermeye başlamışlardır. Pek çok kuruluş, vitrin tasarımı ve görsel mağazacılık adı altında kurslar düzenlemektedir. Aynı zamanda halk eğitim merkezleri ve belediyeler bu alanda eğitim vermektedir. Bu kuruluşlardan eğitim alabilir ve bu sektörde çalışıp paranızı kazanabilirsiniz.

VİTRİN TASARIMCILIĞI İYİ PARA KAZANDIRIR MI?

Bütün şartları yerine getirip bu işe adım attığınız zaman bu işten sizi mutlu edebilecek parayı kazanabilirsiniz. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki; kazanacağınız para biraz da sizin performansınıza bağlı. Aldığınız işleri en iyi şekilde ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak yapın. Sektörde yaptığınız başarılı işlerle tanınırsanız bu sizin için artı olacak ve yeni işler almanıza dolayısıyla da daha fazla kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.