Son yıllarda Türkiye'de en çok konuşulan ve eleştirilen konuların başında eğitim politika ve uygulamaları gelmektedir. Özellikle uluslararası sınavlarda alınan başarısız sonuçlar bu konuda tartışmaların büyümesine sebep olmuştur. Bu durumu değiştirmek adına Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemeler yapmış olsa da her değişim sonrasında yeni sıkıntılar meydana gelmiştir.

Türkiye Eğitime Yeterince Önem Veriyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan itibaren eğitime son derece önem vermiş ve hatta savaş dönemlerinde bile eğitimi arka plana atmayarak uygulamalarını devam ettirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, eğimde başarı sağlanırsa yeni kurduğu devletin kalıcı olacağını görmüş ve yurt dışından uzmanlar getirerek yaptığı eğitim inkılapları ile modern eğitimin temellerini atmıştır. Bu günlere bakıldığında ise eğitim konusunda pek çok yatırım ve harcamanın yapıldığı görülmekte, eğitim konusu en önemli mesele olma özelliğini hala korumaktadır. Her yıl devlet bütçesinin önemli bir kısmı eğitime ayrılmaktadır.

Eğitim'deki Değişiklikler Başarıyı Arttırır mı?

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanı'nın sık sık değişmesi yeni uygulama ve politikaların gündeme gelmesine sebep olmaktadır. Her değişen bakanın kendi sistemini uygulatmak istemesi eğitimin yapboz tahtası olmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle sınav sistemlerinin değişmesi öğrenci ve velilerde kaygının artmasına, eğitimde başarının sınav odaklı olduğu anlayışının doğmasına yol açmaktadır.

Eğitim Müfredatı Yeterli midir?

Müfredat, okullardaki derslerde hangi konuların öğretileceği ve öğrencilerin hangi yeterlilikleri kazanacağı konusunda öğretmenlere yol gösterici olmaktadır. Müfredatta yer alacak bilgiler Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenirken, öğrencinin ve toplumun ihtiyaçları göz önüne alınmaktadır. Hem bu gün hem de gelecekte işe yarar bilgiler içermesi, eğitimin amacına ulaşması için büyük önem arz etmektedir. İhtiyacı karşılayamayan bir müfredat programı yetersiz kabul edilmektedir.

Türkiye'de Eğitim Alanında Neler Yapılmalı

Türkiye'de eğitim alanında başarıyı yakalama amaç ise öncelikle kalıcı ve yeterli bir eğitim sistemi oluşturulmalıdır. Hem öğrenci seçme hem de yeni bölümler açma konusunda ihtiyaçlar öncelik alınmalıdır. Değişen dünyaya uyum sağlamak için öğrenciler gerekli bilgilerle donatılmalıdır. Bilgisayar ve kodlama konularında insan yetiştirmeye devam ederek teknoloji üreten bir ülke haline gelmek için gerekli adımlar atılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.