Öne Çıkanlar Nasıl Becayiş Yapılır MKEK İşçi Alımı Para Harcadığımız Yerler HAVAŞ Personel Alımı

Gürcistan İş Fırsatları Ve Sosyal Yaşam

Ülkemize yakınlığı sıcakkanlı insanları ve yakın kültürel ögeleri bulunan ülke, Türkler için farklı sektörlerde çok sayıda Gürcistan iş fırsatları sunmaktadır.

Gürcistan İş Fırsatları Ve Sosyal Yaşam

Ülkemize yakınlığı sıcakkanlı insanları ve yakın kültürel ögeleri bulunan ülke, Türkler için farklı sektörlerde çok sayıda Gürcistan iş fırsatları sunmaktadır. Gürcistan kara ve havayolu ile gidilebilen bir ülkedir. Nüfusu yaklaşık olarak 4 milyondur. Karayolu ile Sarp sınır kapısından kendi aracı veya otobüs firmaları ile havayolu ile firmaların Gürcistan’a seferi bulunmaktadır. Gürcistan, ulaşım kolay olduğu için yurtdışında çalışmak isteyenler için en yakın seçenektir. Ülkeye 90 günden daha az kalacaklar kimlik kartı ile gidebilmektedir. Çalışma amacıyla gidecekler pasaportla gitmelidir. Ülkemiz vatandaşlarına 6 ay geçerli olan bir pasaportla, 1 yıl süreli kalınabilmekte ve vize şartı aranmamaktadır. Ülkenin iklimi ve bitki örtüsü doğu Karadeniz bölgesine benzemektedir.

Gürcistan’ın Ekonomisi

Gürcistan AB ile vize anlaşması yapmış olan bir ülkedir. SSCB dağılması ülkenin ekonomik problemlerini artırmıştır. Ülkede hüküm süren ekonomik sıkıntı ve üzerindeki işsizlik problemi nedeniyle genç nüfus Avrupa’daki ülkelere çalışmak için gitmektedir. Sosyalist düzende ucuz olma politikası uygulanan araç, sigara, akaryakıt ve alkol fiyatları caziptir. Ülkede nüfus ile doğru orantılı bir iş gücü eksiği bulunmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe bir eksiklik hissedilmektedir.

Gürcistan Mutfağı ve Yaşam

Gürcistan’a özgü yemekler hamur ve et ürünlerinin ağırlığı görülmektedir. Yemek kültürü ülkemiz vatandaşlarının yabancılık çekmeyeceği kadar yakındır. Ülkemizden birçok kişi tarafından gıda sektöründe girişimlerde bulunulmaktadır. Alkol tüketimi yaygın ve şarap ağırlıklıdır. Konaklamak isteyen kişiler için donanımlı oteller bir miktar pahalı hizmet sunmaktadır. Ev kiralamak isteyen kişiler Batum ya da Tiflis’te 250 ila 350 dolar arasında eşyalı evler bulunmaktadır. Bu fiyatlar yaz aylarında yükselebilmektedir. Kiralama esnasında kiracılar emlakçılara depozito ödenmemektedir. Gürcistan eğlence sektöründe gelişmiş bir ülke olup çok miktarda bar, restoran ve gece kulübü bulunmaktadır. Dil Batum’da genelde problem olmasa da ülkenin diğer yerlerinde İngilizce, Rusça veya Gürcü dili bilmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Gürcistan’daki İş Fırsatları

Gürcistan’da pek çok sektörde iş imkânları mevcuttur. Ücretli olarak çalışmak isteyenler ve kendi işini kurmak isteyenler kolaylıkla bu isteklerini gerçekleştirebilmektedir.

Ücretli Çalışma İmkânları

Ülkenin ekonomik durumu ve işsizlik oranı yüksek olsa da ülkede iş gücü ihtiyacı bulunmaktadır. Ülkede yürütülmekte olan petrol ve doğal gaz boru hatları inşaatları pek çok kişiye istihdam sağlamaktadır. Ülkenin otoyol ve demiryollarının geliştirilme ve yenilenme çalışmaları da yurt dışında çalışmak isteyen vatandaşlarımız için seçenek olmaktadır. Gürcistan’da 500 üzerinde Türk girişimcilerin iştiraki firma bulunmaktadır. Bu firmalar konut, turistik tesisler, enerji ve otoyol gibi yapımlarında projeler yürütmektedir. Ülkemizde inşaat işlerinde ve gıda sektöründe deneyim sahibi ve vasıflı kişiler bu alanlarda rahatlıkla yüksek ücretli iş bulabilmektedir. Vasıfsız işçilerin ücretli oldukça düşük seviyelerdedir. Türk girişimcilerin sahibi olan veya ülkedeki mevcut kuruluşlarda mühendis ve tekniker ihtiyacı oldukça fazladır.

Kendi İşini Kurma

Ülkede kendi iş sahibi olmak isteyenler için de birçok fırsat bulunmaktadır. Bu fırsatlar tekstil, gıda, otel ve eğlence mekânı işletmeciliği, otomobil alım satımı, parçaları, sanayi ürünleri ticareti gibi çok sayıda alan bulunmaktadır. İşletme sahipleri ucuz iş gücü, düşük vergi yükü nedeniyle oldukça yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Kendi işini kuran, imalat yapan ve 10 kişiden fazla istihdam sağlayan kişilere Gürcistan ücretsiz olarak arazi tahsisi yapmaktadır.

Açılacak işletme için götürülecek teçhizat ve malzemelerden KDV dışında vergi uygulanmamaktadır. İhracat yapan işletmelere KDV iadesi teşviki sağlanmaktadır. Yatırımcılar için iş kurma, oturum izni alma gibi konular için yapılan başvurular esnasında bürokratik işlemlerde kolaylıklar sağlanmaktadır.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.