Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Memur Alımı Personel alımı Ek iş imkanları

Suudi Arabistan Vasıflı Vasıfsız Türk İşçi Alımı

Suudi Arabistan en fazla Türk işçinin çalıştığı ülkelerden biri konumundadır. İnşaat sektöründe binlerce kişinin istihdam edildiği ülkede vasıflı vasıfsız birçok kişi kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Suudi Arabistan Vasıflı Vasıfsız Türk İşçi Alımı

Ülkemizde kimi iş sahalarında iş bulmak hayli zor olmaktadır. Ancak bireylerin yeme, içme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını tedarik edebilecekleri bir gelire ihtiyacı vardır. Bu geliri temin etmek için ise pek çok kimse yurt dışı iş ilanlarına bakmakta ve yurt dışı işçi alımı ilanlarını yakından takip etmektedir. Suudi Arabistan, bu noktada oldukça yüksek sayıda Türk işçi almaktadır. Bu işçilerde, vasıflı vasıfsız ayrımı gözetmeksizin iş gücü transfer etmektedir.

Dolayısıyla ülkemizdeki pek çok kişi geniş iş imkanları olan Suudi Arabistan’ı yüksek gelir imkanı sebebiyle tercih etmektedir. Bilhassa son yıllarda Suudi Arabistan’ın Orta Doğu ve Asya ülkelerinin yanı sıra Avrupa ve Amerika ülkeleri ile de geniş ticari anlaşmalar yapması sebebiyle, çok sayıda istihdam alanı meydana gelmiştir. Peki, bu ilanlar hangileridir? Bilindiği gibi Suudi Arabistan’ın ekonomisi petrol ve petrol üzerinden yapılan işler üzerine temellendirilmiştir. Ancak petrolün geleceği uzun vadeli olmamaktadır. Uzmanlar, takriben otuz kırk yıl sonra petrolde müthiş bir azalma olacağını söylemektedir. Bu durum ise, Suudi Arabistan hükümetini farklı iş alanlarında yatırım yapmaya itmektedir.

Bu anlayış sonucunda ekonomi ve ticari hacmini dış ülkelerle yaptığı ekonomik ortaklık anlaşmalarıyla artırmaya giden yönetim, özellikle sanayileşmeye ve endüstri hareketine önem vermektedir. Bu doğrultuda ise petrole alternatif sahaları kurmaktadır. Bu alanlarda çalışacak pek çok sayıda vasıflı ve vasıfsız Türk işçi alımı yapmaktadır. Öte yandan petrol sahasında her ne kadar uzun ömürlü olmasa da, otuz kırk yıl gibi gayet tatmin edici bir süre boyunca aktif devam edeceği için bu noktalarda da işçi alımına da devam etmektedir.

Suudi Arabistan’da Yaşam

Etnik ve dini noktada Türkiye’ye pek uzak olmayan Suudi Arabistan, işçi alımlarını vasıf farkı gözetmeksizin öncelikli olarak Türkiye üzerinden yapmakta ve Türk işçiler de cazip fırsatlar nedeni ile Suudi Arabistan’ı tercih etmektedir. İstenilen iş sahalarında yapılacak çalışma ile tatminkâr ücretler kazanmak mümkün. Zira ülke ekonomisi kötü bir vaziyette ve yüksek enflasyonda olmadığı için kazanılmış gelirin hızla tükenmesine sebep olmamaktadır. Ülkenin ucuz olması ise, rahat ve refah düzeyi yüksek bir yaşamın yanı sıra, birikim yapmak için de gayet elverişli olmaktadır.

Suudi Arabistan’ın sahip olduğu tüm bu nitelikler orada çalışmayı cazip kılmakta ve pek çok kimsenin yurtdışında çalışmak noktasında tercih ettiği ülkelerden birisi olmaktadır. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında sık sık seyahat etmek isteyenler için de herhangi bir zorluk olmamaktadır. Zira coğrafyalar arası mesafenin uzun olmaması ve bu nedenle uçuş ücretlerinin de gayet ekonomik olması, seyahat sırasında gerekli hukuki prosedürün sert ve katı kurallar üzerinde temellendirilmemesi seyahat noktasında olası sorunların çıkmasını engellemektedir.

Suudi Arabistan’da Turizm

Suudi Arabistan’da yer alan önemli bir iş kolu, turizmdir. Bilindiği gibi, Suudi Arabistan tüm İslam dünyası için kutsal sayılan Kâbe’ye ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl on binlerce Müslüman, dini vecibelerini yerine getirmek için Kâbe’yi ziyaret etmekte ve ülkeye para girişi sağlamaktadır. Bu potansiyel ise, pek çok iş kolu kurulmasına imkân sağlamaktadır. Suudi Arabistan’da çalışmak isteyenler, turizm sayesinde değişik iş alanları dahi kurabilir ve turistlerden elde ettiği gelirlerle arzuladığı parayı rahatlıkla kazanabilir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Atalay 1 yıl önce

Çatı izolasyon kiremit ustasıyim yurt Dışında çalışmak isterim atlydgn@hotmail.com

Avatar
Muhammet 1 yıl önce

Asmatavan boya ustasıyım yurtdışında acil iş arıyorum saygılar

Avatar
Sonat 1 yıl önce

Kaynak ciyim

Avatar
Fehim 1 yıl önce

18 yillik erkek kuaforuyum yurt dısinda calismak istiyorum

Avatar
Ugur 1 yıl önce

Elektirikciyim ayrıca boya iside yapiyorum

Avatar
Muhammet 1 yıl önce

Escavötör oporotoruyum belgem var iş arıyorum

Avatar
hasan 1 yıl önce

ben yıllarca yurt dışında ustalık yaptım 3 aydır boştayım uygun iş olursa çalışmak isterim dış cephe montaj olarak çalıştım bilginize cayfer699@gmail.com

Avatar
hafiz 1 yıl önce

granit mermer andezit ustasıyım kaldırım çevre düzenleme işi bordor yapıyorum