Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Yaşlı bakım parası Banka Memuru Alımları 2019 Yemen İş İmkanları

Yurtdışına Göç Etmenin Yolları

Yurtdışı göçmen alan farklı ülkelerde yaşamak, çalışmak ya da öğrenim görmenin çekiciliğine kapılan birçok insan, Farklı ülkelere göç etmenin yollarını arıyor.

Yurtdışına Göç Etmenin Yolları

Türkiye’de yaşamakta olan ancak farklı sebepler nedeni ile yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Özellikle son zamanlarda yaşanan gelişmeler, çekilen ekonomik zorluklar ve hayat pahalılığı, eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar, artan suç oranları insanları yurtdışına gitme noktasına iten belli başlı sebepler olarak dikkat çekiyor.

Ancak yurtdışına yerleşmek amacı ile gitmek hele de Türk vatandaşların oldukça zor ve karmaşık bir süreçten geçmek demektir. Tatil amacı ile ya da belirli bir süre gitmek isteyen kişiler için bu durum çok zor değildir fakat kalıcı olmak isteyen ve hayatının geri kalanını yurtdışında herhangi bir ülkede geçirmek isteyen kişilerin izlemesi gereken yollar ve bilmesi gereken bir takım kurallar vardır.

Bu kural ve şartlar genel olarak ülkeden ülkeye değişiyor olsa da genel olarak tüm ülkelerin Türk vatandaşlarına kendi ülkelerinde kalmaları için aynı prosedürleri uyguladığından ve şartların aynı olduğundan söz etmek mümkündür. Gitmek istenen ülkelerin göçmenlik şartları ve oturum izni politikaları sürekli değiştiğinden şu an için geçerli olan durumlar sırası ile şu şekilde gösterilebilir.

Yurtdışına Nasıl Göç Edilir?

Yurtdışına göç etmek isteyen vatandaşların ilk olarak gitmek istedikleri ülkeden çalışma izni almaları gerekmektedir. Genellikle birbirleri ile karıştırılıyor olan çalışma izni ve oturma izni aynı şeyler değildir. Yurtdışında oturma izni olan birinin çalışma izni de olacağı anlamı çıkmamalıdır. Örnek olarak yurtdışında öğrenci olan birisinin yarı zamanlı bir çalışma izni bulunmaktadır. Yine aynı şekilde yurtdışında herhangi bir ülkeye gezmek amacıyla ya da iş seyahati nedeni ile gidildiğinde bu ülkelerde çalışma izni alınmış olmamaktadır.

Yurtdışında çalışma izni alınabilmesi için belli başlı bazı yollar vardır, çalışılacak ya da yerleşilecek olan ülkenin vatandaşı olan biri ile evlenmek bu yollar arasında en bilineni ve en çok tercih edilenidir. Hatta bunun için ücretli çalışma yapan kimseler dahi vardır. Belirli ücret karşılığı evlilik gerçekleştiren kişiler kanunla belirtilmiş olan sürenin dolmasının ardından boşanmakta ve ücretlerini almaktadırlar. Bu yoldan farklı olarak Avrupa birliği ülkeleri için mavi karta sahip olmak, süresiz bir oturum kartı sahibi olmak ya da gidilecek olan ülkede faaliyet gösteren bir şirkette işe başlamak yurtdışında çalışma izni alınabilmesi için izlenecek yollardır.

Bu yollardan biri olan süresiz oturum kartı sahibi olma durumu her ülkede farklılık gösteren bir durumdur. Bu kartı kimi ülkeler 3 ile 5 yıl arasında kimi ülkeler ise 5 ile 8 yıl arasında vermektedir. Bu kartın sahibi olarak belirli bir süre çalışıldığı takdirde çoğu ülke bu kişilere vatandaşlık vermektedir.

Yine bir şirkete işe girmekte göründüğü kadar kolay olmayan bir durumdur. Yurtdışında faaliyet gösteren bir şirkete işe girdikten sonra çalışma izni alınabilmesi için o ülkenin içişleri bakanlığından yazılı bir çalışma izni alınması gerekmektedir. Bakanlıkça durumun değerlendirilmesinden sonra uygun görülen kişiler için çalışma izni verilmektedir. Aksi takdirde çalışma izni alınamaz ve göç etme imkânı yasal yollardan şimdilik ortadan kalkmış olur.

Şunu da belirtmek gerekir ki, Avrupa birliği ülkelerinde bazı sektörler için nitelikli eleman ihtiyacı oldukça fazladır. Bu sektörler daha çok bilişim ve teknoloji ile alakalı sektörlerdir. Bu sektörlerde çalışacak olan kişiler için bakanlık tarafından verilen çalışma izni daha çabuk çıkabilmektedir. Bu sebeple bilişim ve teknoloji alanlarında kendine ve yeteneğine güvenen kişilerin, eğer yurtdışına göç etmek gibi bir hayalleri varsa bir an önce yurtdışında hizmet veren bu tür firmalar ile iletişime geçmelerinde fayda vardır.

Avrupa Birliği Mavi Kart Ne İşe Yarar?

Avrupa birliği üyesi ülkelerin sağlamış olduğu mavi kart hakkında yanlış bilinen bazı şeyler vardır. Bunlardan ilki bu kartın çalışma izni almada kolaylık sağladığıdır. Bu durum tamamen yanlış bilinen bir bilgidir. Mavi kart çalışma izni alınması için kolaylık sağlamaz, mavi kart zaten hâlihazırda çalışma izni olan kişilerin ülkedeki ortalama maaştan daha fazlasının alınması amacı ile verilen bir karttır. Mavi kart yüksek derecede beceri gerektiren işlerde çalışan kalifiye elemanlara verilmektedir. Bu kartın sağladığı kolaylık olarak aile fertlerinin daha kolay oturum izni alıyor olabildiğinden söz etmek mümkün olacaktır. Yine bu kartın sağladığı bir başka kolaylık olarak ise bir başka Avrupa birliği ülkesine rahatça gidip yerleşim izni alabilmek olacaktır.

Bunlardan farklı olarak yurtdışına göç etmek isteyen kişilerin en çok merak ettikleri şey hangi Avrupa birliği ülkesinin daha kolay çalışma vizesi verdiğidir. Bu durumda bilinmesi gereken çalışma vizesi standartlarının Avrupa birliği ortak kriterleri tarafından veriliyor olmasıdır. Yani bu durumda tüm Avrupa birliği üyesi ülkelerin çalışma vizesi için şartları ve kurallarının aynı olduğudur.

Yurtdışına Göç Etmek İçin En Etkili Yöntem

Yurtdışına göç etmek isteyen kişilerin ilk olarak değerlendirmesi gereken şey yabancı dil kursları ve eğitim programları olmalıdır. Biraz maliyetli olan bu programlar kişileri belirli miktarlar ve şartlar karşılığında üniversite eğitimleri süresince ve üniversite eğitimi bittikten sonra yurtdışı ülkelerine götürmektedir. Özellikle dil kursları eğitimi Amerika ve İngiltere de vererek bu alanda ilk adımın atılmasını sağlamaktadırlar bu ülkelerin yanı sıra kısmen daha düşük maliyetli olan ve Malta’da verilen dil eğitimi de çalışma izni alınılması açısından oldukça önemli bir ektendir. Bu ülkeler dil eğitim programı ile gelen kişilere yarı zamanlı çalışma izni vermektedir. Dil programı tamamlandıktan sonra tam zamanlı çalışma iznine başvuru yapılabilir ve büyük ölçüde olumlu yanıt alınabilir.

Dil eğitimi programlarının dışında çalışma izni alabilmek için kullanılabilecek olan Work And Travel ve Erasmus gibi farklı programlarda mevcuttur. Bu programlar üniversite öğrencilerinin yurtdışına gidip çalışması ya da eğitiminin bir kısmını yurtdışında tamamlayıp bu ülke kültürlerine adapte olmaları için yapılan programlardır. Bu eğitim ve çalışma programları aracılığı ile yurtdışında bir süre kalan kişiler daha sonra bu ülkelerden çalışma izni alabilmek adına hiç gitmeyen kişilerde oldukça daha fazla şanslı olurlar. Özellikle Work And Travel çalışma programı 3 ay gibi bir süre Amerika’ çalışıp ciddi kazançlar elde edilmesine olanak sağlayan bir programdır.

Program bitiminden sonra Türkiye’de üniversite eğitimini tamamlayan kişiler birkaç ufak şartı yerine getirdikten sonra Amerika’dan süreli ya da süresiz çalışma izni alabilmektedirler. Süreli çalışma izni alan kişiler sürelerinin dolmasından sonra bu izni süresiz çalışma inine çevirme şansına sahip olurlar.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.