Öne Çıkanlar Yurtdışı İş İlanları Ek İş İlanları Banka Sınavları Personel alımı

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum, Ne Dersiniz?

İş yaşamı insanların yaşamında çok büyük bir önem taşıyor. İnsanların iş yaşamında karşılarına farklı alternatifler çıkıyor. İş yaşamı temelde mavi yakalılar ve beyaz yakalılar olarak ikiye ayrılıyor.

Yurtdışında Çalışmak İstiyorum, Ne Dersiniz?

İş yaşamı insanların yaşamında çok büyük bir önem taşıyor. İnsanların iş yaşamında karşılarına farklı alternatifler çıkıyor. İş yaşamı temelde mavi yakalılar ve beyaz yakalılar olarak ikiye ayrılıyor.Beyaz yakalılar yani üniversite eğitimi almış olan insanlar genellikle nerede olursa olsun yönetici ve idareci pozisyonunda çalışıyorlar. Mavi yakalı dediğimiz insanlar ise emek eksenli olarak çalışan insanlar.

Genelde belli bir alanda uzmanlaşmış, zanaati olan insanlar ki bu alanda da kapsam oldukça geniş. Son yıllarda ise gerek küreselleşen dünya ölçeğinde sınırlar genişlediği için insanlar ister mavi yakalı olsun, ister beyaz yakalı yurtdışında çalışmak istiyorlar.

Yurt Dışında İnsanlar Neden Özellikle Çalışmak İstiyor?

Küreselleşen dünya ölçeği sözünü biraz daha genişletmek gerekirse insanların yurt dışında çalışmak istemesinin temel nedenleri şu şekilde ifade edilebilir: Kazanç açısından bakıldığından, elbette ülkemiz koşullarına göre çok daha yüksek kazanç getiriyor. Üstelik kimi zaman insanlar aileleri ile değil, tek başlarına gidiyor ve böylece daha çok para biriktiriyorlar.

Bir diğer neden kişinin yurt dışında yaşama isteği. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İsviçre gibi ülkeler sıklıkla tercih ediliyor. Bunda da en temel nedenler arasında bu ülkelerin refah düzeyi ve insanca yaşama düzeni olarak öncelikle ifade edilebilir.

Özellikle beyaz yakalılar açısından ele alındığında ise yurt dışında örneğin Apple gibi bir firmada çalışmanın çok ciddi kazanımları olduğu açık ve net. Özgeçmişinde insanların Apple yazmayı, yurda döndüğünde başlı başına bir artı değer.

Yurt Dışına Gitmeyi Düşünenler Neleri Bilmelidir?

Yurt dışında çalışmak konusunda kesin ve net bir kararınız varsa bilmeniz gereken şeylerin başında dil konusu geliyor. İster mavi yakalı olarak yurt dışına çıkın, ister beyaz yakalı olarak mutlaka gideceğiniz ülkenin dilini bilmek durumundasınız. Oraya giderim orada öğrenirim gibi bir düşünce uzun vadede sizi zora sokacak olan hatalı bir düşünce tarzıdır. Bu noktada yurt dışına çıkmadan önce mutlaka tercih edilen ülkenin dili temel düzeyde de olsa öğrenilmeli ve sonra adımlar atılmalıdır.

Bir diğer önemli olan husus yaş konusu. Unutmamak gerekir ki yurt dışında diğer ülkelerde yaşayan kendi vatandaşları var ve o insanlar da işe gereksinim duyuyor. Bu yüzden yurt dışına her yaşta giderim iş bulurum diye bir kural ne yazık ki yok. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi orada da yaşamak ve yeniden bir düzen kurmak için ideal olan dönem 27 ile 28 yaş arası. 30 yaşından sonra rüyalar ülkesi Amerika için bile çok geç olarak kabul etmek mümkün.

Bir diğer önemli olan husus yurt dışına asla parasız ve iş bulmadan gitmemeniz gerektiği. Mutlaka cebinizde bir miktar para olmalı ve iş bulmadan hayallerime asılırım iş de bulurum mantığı ile gidilmemesi gerektiği. Orada zor durumda kalmamak için baştan her şeyi halletmeli, planlamalı ve ondan sonra her türlü riski göze alarak yola çıkmalısınız.

Çalışmayı düşündüğünüz ülkeyi mutlaka realist bir biçimde araştırmalısınız. Hatta eğer yapabiliyorsanız öncesinde çalışmayı düşündüğünüz ülkeyi bir gidip görmeli ve ondan sonra kararını vermelisiniz. Sonuçta hayat yapboz tahtası değil. Kararınızı çok iyi düşünerek vermek durumundasınız.

Hangi Alanlarda İş Bulunabilir?

Vasıfsız bir insanım acaba yurt dışında iş bulabilir miyim derseniz ne yazık ki öyle bir mucize yok. Yurt dışında çalışmayı düşünenlerin mutlaka belli bir alanda yetkinliği olması gerekir. Beyaz yakalı kadrolarda mühendisler, bilgisayar programcıları için işler biraz daha kolay. Ama eğer mavi yakalı bir personelseniz vasıfsız olarak yurt dışına gitmeniz sürrealist bir macera olacaktır.

Ama eğer aşçılık bir mesleğiniz var, inşaat işçisi iseniz, grafiker iseniz yurt dışında pek çok ülkede iş bulabilmeniz mümkün. Bunun yanında çok iyi düzeyde İngilizce biliyor iseniz Tayland gibi Asya ülkelerine giderek yabancı dil öğretmenliği yapabilirsiniz.

Bir başka alternatif ise sokak şarkıcılığı. Avrupa’da Türklerin yoğunluklu yaşadığı ülkelerden birinde böylesi bir iş yapabilir ya da türkü barlarda sahne alabilirsiniz. Son olarak şu alternatifi de unutmamak lazım. Belli bir bütçe ile yurt dışında o bölgede olmayan dikkat çekici alanların bir tanesinde de kendi işyerinizi açmanız mümkün olacaktır. Sonuç olarak bu noktada yaptığınız iş ne olursa olsun, ister mavi yakalı, ister beyaz yakalı eğer işinizde iyi iseniz yurt dışında çok iyi olanaklar ile iş bulabilirsiniz.

Hangi Ülkeleri Tercih Etmeli?

Elbette tercih sizin ama eğer beyaz yakalı bir kişi iseniz o zaman Avrupa, Amerika ve Avustralya gibi kıtalarda çok rahatlıkla kendinize uygun bir iş bulabilirsiniz. Turizm, aşçılık gibi işler için ise İtalya, Almanya, İngiltere, İskandinav ülkeleri doğru tercihlerdir. İnşaat işçisi iseniz ise o zaman kesinlikle Ortadoğu ve Asya ülkeleri sizin için doğru tercihtir. Zira ülkemizden birçok şirket yurt dışında inşaat işi yaptığından çok rahatlıkla bu alanda iyi olanaklar işe bulabilmeniz mümkündür.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.